Arkadiusz Mularczyk o reparacjach: Niemcy muszą w sposób partnerski potraktować Polaków
- Część przedstawicieli opozycji i część środowisk intelektualnych w Polsce nie ma pojęcia o reparacjach - mówił Arkadiusz Mularczyk, poseł Prawa i Sprawiedliwości. - Ci ludzie nie reprezentują polskiej racji stanu - Polska jak najbardziej ma prawo domagać się reparacji wojennych - dodał.
2019-11-29, 08:30
Posłuchaj
Niemiecki historyk Stephan Lehnstaedt pisze na łamach Sueddeutsche Zeitung o książce Karla Heinza Rotha i Hartmuta Ruebnera. Publikacja porusza kwestię reparacji dla Polski i stawia tezę, że takie żądanie jest jak najbardziej uzasadnione pomimo tego, że w Niemczech powszechnie uważa się, że jest pozbawione podstaw. Autor artykułu określa stanowisko Niemiec jako "żenujące", a dotychczasowe próby wynagrodzenia ofiarom krzywd, nazywa "okruchami".
>>> Niemcy: raport ws. reparacji. "Tak" dla Grecji, "nie" dla Polski
Sprawa reparacje otwarta prawnie i politycznie
Arkadiusz Mularczyk podkreślał w Polskim Radiu 24, że niemieccy historycy, którzy zawodowo zajmują się tematem reparacji, uważają, że reparacje Polsce się należą. - Niemcy kradli, konfiskowali wszystkie zasoby finansowe Polski i polskich obywateli. Kradli z domów, banków. Pieniądze, kosztowności i złoto były potem wysyłane do Berlina i z tego finansowano wojnę. To są sprawy nierozliczone do dzisiaj. Bylibyśmy jako Polska w innym miejscu, gdyby nie II wojna światowa - powiedział Arkadiusz Mularczyk.
Powiązany Artykuł
Prezydent Andrzej Duda dla "Bilda": reparacje to kwestia moralności
Gość PR24 podkreślał, że dyskusja dot. reparacji cały czas trwa i "ważne jest przekonanie opinii publicznej, że mamy do czynienia z problemem, który należy rozwiązać". - Niemcy muszą usiąść do stołu i w sposób partnerski potraktować Polaków - przekonuje poseł PiS, który publikację Karla Heinza Rotha i Hartmuta Ruebnera nazywa "ważnym głosem płynącym z Berlina".
REKLAMA
- Głos Karla Heinza Rotha jest bardzo ważny. Jego stanowisko jest zbieżne z tym, co my mówimy. A mianowicie, że sprawa reparacji jest otwarta i prawnie, i politycznie - podsumował Arkadiusz Mularczyk.
<<CZYTAJ TAKŻE>> Niemcy: premier Mateusz Morawiecki podtrzymuje stanowisko ws. reparacji
Prawa międzynarodowe nie ulegają przedawnieniom
Karl Heinz Roth i Hartmut Rübner po konsultacjach z ekspertem od prawa międzynarodowego Andreasem Fischerem-Lescano stawiają w swojej publikacji tezę, że sąsiedzi Niemiec jak najbardziej mogą domagać się reparacji. Przypominają, że co prawda Polska Rzeczpospolita Ludowa w 1953 zrezygnowała z prawa do reparacji, ale uczyniła to jedynie w odniesieniu do byłej NRD, a nie w stosunku do całych Niemiec. Podobnie jak zawarty w 1990 tak zwany "Traktat dwa plus cztery" w żadnym wypadku nie może być traktowany jako »traktat pokojowy«, dzięki czemu kwestia reparacji byłaby raz na zawsze załatwiona. Prawa międzynarodowe obowiązujące między państwami nie ulegają przecież przedawnieniom - czytamy w "Sueddeutsche Zeitung".
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.
REKLAMA
Polskie Radio 24/tb/PAP/IAR
* * *
Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"
Prowadzący: Michał Rachoń
REKLAMA
Gość: Arkadiusz Mularczyk (Prawo i Sprawiedliwość)
Data emisji: 28.11.2019
Godzina emisji: 07.35
REKLAMA