X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Jacek Saryusz-Wolski o słowach Putina: gra geopolityczna

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 09:05
- To element większego, długofalowego planu atakowania, w tym przypadku Polski, po to, by ją oderwać i odizolować od Europy Zachodniej, uczynić łatwiejszym obiektem wpływu rosyjskiego - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Saryusz-Wolski, europoseł z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.
Audio
  • Jacek Saryusz-Wolski: pułkownik KGB nie frustruje się, on realizuje swoje zadania (24 Pytania - Rozmowa Poranka)
Jacek Saryusz-Wolski
Jacek Saryusz-WolskiFoto: PR24/J. Popławski

W ubiegłym tygodniu prezydent Rosji skrytykował wrześniową rezolucję Parlamentu Europejskiego dotyczącą wybuchu II wojny światowej. Władimir Putin wyraził m.in. pogląd, że przyczyną II wojny światowej był nie pakt Ribbentrop-Mołotow, lecz pakt monachijski z 1938 r.

Witold Waszczykowski 1200.jpg
Witold Waszczykowski: Putin liczył, że zostaniemy sami i się pokłócimy

Jacek Saryusz-Wolski ocenił, że słowa prezydenta Rosji były przemyślane i miały na celu osiągnięcie określonego efektu. - Nie podzielam tych opinii, które szukają przyczyn słów Putina we frustracjach. Pułkownik KGB nie frustruje się, on realizuje swoje zadania. Z ostrożnością, ale doszukiwałbym się w tym długofalowej geopolitycznej gry na skłócenie Europu Zachodniej z Europą Środkowo-Wschodnią. Pomysł, jak mówi Aleksander Dugin, aby zlikwidować Polskę - to "coś dziwnego", co nie ma prawa istnieć w przestrzeni euroazjatyckiej, między Europą Zachodnią a Rosją - ciągle żyje. To jest element wojny informacyjnej jako części wojny hybrydowej – stwierdził europoseł.

- Dowiadujemy się jednocześnie o prowadzonych między NATO a Białorusią rozmowach na temat wspólnych ćwiczeń wojskowych. To świadczy o tym, że coś się dzieje. Wydaje się, że w tej chwili jest ostre spięcie między Moskwą a Mińskiem. Zapowiedź o rozmowach z NATO jest bardzo znacząca. Ktoś, kto siedzi na Kremlu, potraktowałby to jako prowokację. Władimir Putin dąży do podporządkowania sobie Białorusi, ale rozmowy o łączeniu obu państw napotkały na opór Aleksandra Łukaszenki – zauważył gość audycji.

Komentując wątek antysemicki Jacek Saryusz-Wolski przypominał, że obecny jest on w polityce sowieckiej i rosyjskiej od zawsze. - To jest używane o tyle, o ile może skłócić Polskę z Zachodem. Reakcja na kłamstwo o II wojnie światowej pokazuje, że to się nie udaje – komentował europoseł.

We wtorek Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP wystosował pismo w związku z – jak podkreślono – oburzającymi twierdzeniami prezydenta Rosji Władimira Putina na temat genezy II wojny światowej i roli w tym wydarzeniu Polski.

***

Audycja: 24 Pytania - rozmowa poranka

Prowadzący: Stanisław Janecki

Gość: Jacek Saryusz-Wolski

Data emisji: 02.01.2020

Godzina emisji: 7.15

PR24/PAP/ka


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Kłamstwa broni się jak niepodległości". Dr Jabłonka o reakcji rosyjskiego MSZ na słowa Putina

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2020 11:49
- Wypowiedzi Władimira Putina były próbą zaszczepienia w Zachodzie wątpliwości co do Polski. (…) Komunikaty rosyjskiego MSZ dotyczące tych słów są histeryczne, bronią kłamstwa jak niepodległości. Dlaczego? Bo inaczej nikt w to nie uwierzy - powiedział dr Krzysztof Jabłonka, historyk i były konsul RP w Moskwie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Kuczyński: ze względów historycznych Polska jest wdzięcznym celem dla Rosji

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2020 13:45
- W Rosji jest próba wykazania rzekomego fałszu obowiązującej wersji historii. Jednak są tam dziennikarze i historycy, którzy doskonale zdają sobie sprawę, jaka jest prawda historyczna - powiedział Grzegorz Kuczyński, ekspert ds. Rosji. O echach wypowiedzi prezydenta Rosji mówiła również w Polskim Radiu 24 Olga Doleśniak-Harczuk z Instytutu Staszica.
rozwiń zwiń