more_horiz

Ardanowski o Trójmorzu: to są państwa przez lata traktowane w UE trochę gorzej

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2020 07:58
- Wymyślano, że "wyszliśmy z biedy, powinniśmy się cieszyć, że w ogóle coś dostajemy". Europa Zachodnia była przekonana, że oni będą produkować, a my będziemy kupować - mówił w Polskim Radiu 24 minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Dziś polityk spotyka się z ministrami Trójmorza ws. negocjacji unijnego budżetu.
Audio
  • Jan Krzysztof Ardanowski o rozmowach z ministrami państw Trójmorza ws. budżetu UE ("24 Pytania - Rozmowa Poranka" / PR24)

11 ministrów rolnictwa państw Trójmorza przyjechało do Warszawy. Spotkanie ma związek z konsultowanym budżetem Unii Europejskiej w nadchodzącej perspektywie finansowej. Ministrowie skupią się na omówieniu proponowanego podziału środków w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. O spotkaniu mówił w Polskim Radiu 24 minister Jan Krzysztof Ardanowski.

PAP Mateusz Morawiecki Ursula von der Leyen 1200.jpg
"Koniec szczytu w Brukseli nie kończy negocjacji". Premier o budżecie UE

"Państwa Trójmorza mają swoje problemy"

- To jest grupa, która ma swoje problemy. Była przez długie lata traktowana w Unii Europejskiej trochę gorzej. Wymyślano, że "wyszliśmy z biedy, powinniśmy się cieszyć, że w ogóle coś dostajemy". Udostępniliśmy nasze rynki. Europa Zachodnia w obszarze rolnym była przekonana, że oni będą produkować, a my będziemy kupować - mówił Jan Krzysztof Ardanowski pytany, czy spotkanie z ministrami państw Trójmorza ma tworzyć grupę "nacisku" na UE podczas negocjacji budżetowych.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Konferencja "Europa Karpat". Szczerski: Inicjatywa Trójmorza przykładem rozwoju dla UE

Jak podkreślił, dla Europy Zachodniej niespodziewane było to, że państwa regionu, a Polska przede wszystkim, "są wyjątkowo pilnymi uczniami i odrobiły pracę domową". - Polska nie chce, jak to kiedyś prezydent Francji Jacques Chirac powiedział, że Polska straciła okazję siedzieć w kącie i być cicho. Ani w kącie, ani cicho - wyjaśnił.

Ambitne cele UE

Minister rolnictwa skomentował propozycję budżetu UE na lata 2021-2027 przedstawioną przez poprzednią Komisję Europejską. Podkreślił, że projekt był nie do przyjęcia.

- Nowe wyzwania, które gołym okiem widzimy, zmiany klimatyczne, kwestia podejścia do przyrody jest inna, również różne wyzwania, które Europa sama sobie na własne życzenie zafundowała, takie jak choćby imigranci - potrzebują pieniędzy. Więc wymyślono sobie, że obetniemy pieniądze na rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich - wyjaśnił Jan Krzysztof Ardanowski.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Eksperci: Brukselska administracja, dbając o budżet Unii, powinna zacisnąć pasa

- Nie ma możliwości, żeby rolnictwo zaangażowało się w te nowe - jak mówi Unia: "ambitne" - cele bez pieniędzy. To jest po prostu niemożliwe - dodał.

Minister rolnictwa mówił w audycji także o postępach w walce z Afrykańskim Pomorem Świń.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"
Prowadzi: Stanisław Janecki
Gość: Jan Krzysztof Ardanowski (minister rolnictwa)
Data emisji: 24.02.2020
Godzina emisji: 07.15

IAR/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem