more_horiz

"Mamy paletę znakomitych polityków". Myrcha o możliwej zmianie kandydata KO w wyborach

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 08:31
- Będą rozpisane nowe wybory i Koalicja Obywatelska będzie do nich szła ze swoim kandydatem na prezydenta. Jednak spekulacje dotyczące tego tematu są kompletnie niepotrzebne. Pani Kidawa-Błońska nie zapowiedziała rezygnacji, nie stwierdziła, że nie startuje. Te dyskusje biorą się trochę z niczego - powiedział Arkadiusz Myrcha z KO, komentując informacje o możliwości zmiany kandydata w wyborach prezydenckich.
Audio
  • Arkadiusz Myrcha o informacjach wskazujących na możliwość zmiany kandydata Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich ("24 pytania")
Arkadiusz Myrcha
Arkadiusz MyrchaFoto: Polskie Radio 24

Na godz. 10 zaplanowane jest rozpoczęcie posiedzenia Zarządu Krajowego Platformy Obywatelskiej. Według doniesień medialnych z ostatnich dni, podczas spotkania z kandydowania w wyborach prezydenckich ma zrezygnować wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. Arkadiusz Myrcha ocenił, że informacje te są jedynie spekulacjami.

1200_Kidawa_EN.jpg
Trzaskowski kandydatem na prezydenta? Lokalne struktury PO dostały nowe wytyczne

- Nie jestem członkiem Zarządu Krajowego, więc nie wezmę udziału w posiedzeniu, ale tak jak pewnie inni przedstawiciele oraz sympatycy naszej partii czekam na decyzje, jakie zostaną podjęte. Rozumiem, że temat wyborów prezydenckich będzie dziś jednym z głównych. Jednak spekulacje dotyczące naszego kandydata są kompletnie niepotrzebne. Pani Kidawa-Błońska ani nie zapowiedziała rezygnacji, ani nie stwierdziła, że nie startuje. Te dyskusje biorą się trochę z niczego - zaznaczył.

"Tworzenie presji i próba wymuszenia decyzji"

Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że cały czas w mocy jest decyzja Konwencji Krajowej, czyli najwyższego statutowego ciała PO, o wyborze Małgorzaty Kidawy-Błońskiej na kandydata tej formacji w wyborach prezydenckich po wygraniu wewnątrzpartyjnych prawyborów.

- Widać, że jest tworzona jakaś presja o charakterze medialnym, by wymusić na PO pewne decyzje. Na końcu muszą być one podjęte przez władze statutowe. Najwięcej decyzji podejmują osoby spoza Platformy, bo nikt z kierownictwa nie wypowiedział się o konieczności zmiany. (…) Mamy do czynienia z medialnymi spekulacjami - stwierdził Myrcha i jednocześnie dodał, że "będą rozpisane nowe wybory i PO będzie w nich szła ze swoim kandydatem na prezydenta".

1200_Sikorski_PAP.jpg
"Jestem gotów stanąć do rywalizacji". Sikorski o kandydowaniu na prezydenta

Trzaskowski i Sikorski w gronie potencjalnych zastępców?

Wśród wskazywanych kandydatów do zastąpienia Małgorzaty Kidawy-Błońskiej wymieniani są prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz europoseł i były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, który napisał na Twitterze, że jest gotów stanąć do demokratycznej rywalizacji.

- Pani Małgorzata Kidawa-Błońska jest świetnym kandydatem i byłaby bardzo dobrym prezydentem. Rafał Trzaskowski, Radosław Sikorski, naprawdę mamy paletę znakomitych polityków, którzy godnie pełniliby ten najwyższy urząd w Rzeczypospolitej - podkreślił gość audycji.

***

Audycja: "24 pytania"
Prowadzący: Adrian Klarenbach
Gość: Arkadiusz Myrcha (Koalicja Obywatelska)
Data emisji: 15.05.2020
Godzina emisji: 07.35

Polskie Radio 24/db

Zobacz także

Zobacz także