"To dobry punkt wyjścia do rozmowy". Waldemar Buda o niemieckiej propozycji ws. budżetu UE
- Niemiecka prezydencja musi wziąć na siebie przedstawienie propozycji, które nam odpowiadają i przekonać do tego swoich wieloletnich partnerów, że na te ustępstwa trzeba pójść - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.
2020-12-10, 07:52
W czwartek o godz. 13 rozpocznie się dwudniowy unijny szczyt w Brukseli. Wśród kluczowych tematów: ostateczne uzgodnienia dotyczące pakietu budżetowego, zwiększenie celu redukcji emisji CO2 do 2030 r. i współpraca w walce z koronawirusem. Europejscy przywódcy mają też rozmawiać na temat relacji z Turcją i USA.
Powiązany Artykuł
Budżet UE, klimat, koronawirus. Dziś pierwszy dzień unijnego szczytu w Brukseli
Zastrzeżenia do pakietu budżetowego zgłaszały Polska i Węgry z powodu dołączonego do niego mechanizmu uzależniającego wypłaty unijnych funduszy od kwestii praworządności. W trakcie negocjacji pojawiły się dodatkowe zapisy i wytyczne dla Komisji, które mają doprowadzić dziś do porozumienia.
- "Polska nie może zaakceptować takiej wersji mechanizmu". Premier skierował list do przywódców UE
- Brak porozumienia ws. budżetu może być porażką Niemiec. Aleksandra Rybińska o szczycie UE
Waldemar Buda w rozmowie ze Stanisławem Janeckim ocenił, że już "dzisiaj wieczorem będziemy wiedzieć więcej". - Mamy propozycję niemiecką, która zmierza w kierunku realizacji naszego interesu. To dobry punkt wyjścia do rozmowy - przypomniał.
REKLAMA
Posłuchaj
Zadania niemieckiej prezydencji
Powiązany Artykuł
Prof. Bernacki: praworządność ma być konstrukcją formalno-prawną, nie opinią jakiegoś gremium
Komentując emocje wokół negocjacji dotyczących ostatecznych ustaleń związanych z budżetem UE na lata 2021-2027 zwrócił uwagę, że to właśnie "niemiecka prezydencja doprowadziła do tego, że stanowiska Rady i Komisji na tyle się usztywniło, że doszliśmy do punktu, że było dość emocjonalnie i stanowczo".
- Niemiecka prezydencja musi wziąć na siebie przedstawienie propozycji, które nam odpowiadają i przekonać do tego swoich wieloletnich partnerów, że na te ustępstwa trzeba pójść - podkreślił gość audycji.
Waldemar Buda tłumaczył również na czym dokładnie polegają zobowiązania związane z funduszem odbudowy gospodarki po koronawirusie. - Opiera się o pozyskanie środków z instytucji finansowych, które trzeba później spłacić. (...) Spłaty po 2027 będą się odbywały przez 30 lat - powiedział.
REKLAMA
Wiceminister funduszy i polityki regionalnej podsumował również dotychczasową realizację program "Polska Wschodnia" i zapowiedział dalsze plany inwestycyjne w regionach.
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"
Prowadzący: Stanisław Janecki
REKLAMA
Gość: Waldemar Buda
Data emisji: 10.12.2020
Godzina emisji: 07.17
Polskie Radio 24/IAR/st
REKLAMA
REKLAMA