Minister edukacji i nauki: chcemy dzieciom dać szansę na powrót do szkół
- Nie podobają nam się obostrzenia. Nie zostały wprowadzone dlatego, że są dobre. Są konieczne do tego, by chronić ludzi przed utratą życia i zdrowia. Mają spowodować wypłaszczenie pandemii i szansę na powrót do normalności - mówił na antenie Polskiego Radia 24 minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
2021-01-05, 08:29
Z dniem 5 stycznia zniesiono zakaz przebywania dzieci na świeżym powietrzu w godz. 8-16 bez opieki dorosłych. Rozporządzenie w tej sprawie opublikowane zostało w poniedziałek wieczorem.
Powiązany Artykuł
MEN zezwala na półkolonie w ferie, zaleca też nie wyjeżdżać
Gość Polskiego Radia 24 tłumaczył, że chodzi o to, by dać szansę na to, by dzieci, przynajmniej z klas 1-3, wróciły do szkół po 17 stycznia. - Dlatego ferie zostały skumulowane w jednym terminie. Po to był też przepis o zakazie wychodzenia bez dorosłego opiekuna. Zdecydowaliśmy na odejście od tego obostrzenia ze względu na opinię epidemiologów i wirusologów. Były też sygnały w tej sprawie od rodziców i psychologów - powiedział Przemysła Czarnek.
Podkreślił, że obostrzenia nie zostały wprowadzone dlatego, że są dobre. - Są konieczne do tego, by chronić ludzi przed utratą życia i zdrowia. Mają spowodować wypłaszczenie pandemii i szansę na powrót do normalności. Największą traumą jest śmierć. Zdajemy sobie sprawę, że nauczanie zdalne jest mniej efektywne. Utrata kontaktu z rówieśnikami i nauczycielami źle wpływa na psychikę dzieci. Dlatego mamy poradnie psychologiczne, od 1 stycznia również online. Natomiast zdalne nauczanie jest koniecznością - podkreśli szef resortu edukacji i nauki.
REKLAMA
Media ujawniły, że w ostatnich dniach ze szczepień na COVID-19 na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym skorzystali celebryci – spoza grupy zero – w tym m.in.: Krystyna Janda oraz były premier, europoseł SLD Leszek Miller. Jednak zdaniem szefa resortu edukacji i nauki nie należy łączyć tej sprawy z kwestią reformy szkolnictwa wyższego. - Sprawa jest żenująca, to ogromny błąd WUM, który podlega Ministerstwu Zdrowia. Reforma ministra Jarosława Gowina i konstytucja dla nauki były potrzebne. Ruszyła skostniały świat szkolnictwa wyższego i przyczyniła się do zmian. Na etapie wdrażania pojawiły się luki i nieścisłości, które chcemy usuwać. Natomiast to, co wydarzyło się na WUM, było skandaliczne i nie powinno było mieć miejsca - podsumował minister Czarnek.
Posłuchaj
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"
Prowadzący: Dorota Kania
Gość: Przemysław Czarnek (minister edukacji i nauki)
Data emisji: 5.01.2020
Godzina emisji: 7.37
PR24
REKLAMA