"Nie dziwią mnie kolejki, wystawy stały się atrakcyjne". Jarosław Sellin o otwarciu muzeów
- Jedna rzecz mnie zaskoczyła. Dzisiaj, z tymi obostrzeniami, nie można tak spędzić czasu w muzeum, jak przed pandemią. Muszą być pewne warunki spełnione, maseczka, odległość między ludźmi, nie można korzystać z dodatkowych walorów, np. zjeść posiłku w muzeum. Tego nie można zrobić, a mimo to ludzie masowo przychodzą - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, odnosząc się do otwarcia muzeów w związku ze znoszeniem ograniczeń epidemicznych.
2021-02-09, 08:59
Z początkiem lutego rząd podjął decyzję o zniesieniu części ograniczeń związanych z pandemią COVID-19. Wśród nich m.in. było otwarcie dla zwiedzających - w ścisłym reżimie sanitarnym - muzeów i galerii sztuki. W "Rozmowie Poranka" PR24 mówił o tym wiceszef resortu kultury Jarosław Sellin.
Powiązany Artykuł
Buty saperskie obrońcy Westerplatte. Wyjątkowy eksponat Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
- "Nie zwlekajcie i zarezerwujcie wizytę". Centrum Nauki Kopernik zaprasza do odwiedzin
- Dr Kozłowski o współpracy Instytutu Pileckiego z Muzeum II Wojny Światowej w Nowym Orleanie
"Muzea były popularne też przed pandemią"
Gość audycji zwrócił uwagę na prawdziwe tłumy, które momentalnie zainteresowały się otwartymi muzeami. Sieć i media obiegły zdjęcia wielometrowych kolejek ustawiających się do ponownie otwartych instytucji kulturalnych. Jak zwrócono uwagę w audycji - podobne obrazki kojarzą nam się raczej z jednorazowym w ciągu roku wydarzeniem, jakim jest Noc Muzeów, kiedy wiele instytucji można odwiedzić za darmo lub za symboliczną opłatą.
Jarosław Sellin stwierdził, że te kolejki nie są dla niego zaskoczeniem. - W roku 2019, ostatnim roku przed pandemią, mieliśmy frekwencję w muzeach dochodzącą do 40 mln odwiedzin w całej Polsce. To znaczy, że średnio każdy Polak poszedł do muzeum przynajmniej raz, bo tyle mniej więcej nas jest. Ale też trzeba pamiętać przecież, że muzea polskie odwiedzają też przyjeżdżający do Polski cudzoziemcy. To jest drugi wynik, jeśli chodzi o rodzaje instytucji kultury, po kinach. Kina odwiedziło w roku 2019 60 mln osób. Muzea są na drugim miejscu - mówił wiceminister.
REKLAMA
Wyjaśnił, że wynika to z unowocześnienia muzeów, z tego, że są atrakcyjniejsze, że to nie jest jak w PRL-u, że "nie dotykaj eksponatów, załóż kapcie". Obecnie muzea są multimedialne, nowoczesne, atrakcyjne technicznie i technologicznie. Jarosław Sellin podkreślił także, że popularność tych instytucji wiąże się także ze wzrostem ich liczby, bo za obecnych rządów tych muzeów po prostu bardzo wiele powstało i wciąż powstają kolejne.
Powiązany Artykuł
Portret Kościuszki i szabla z ormiańskimi ornamentami. Nowe nabytki Zamku Królewskiego
- Pospolite ruszenie… do muzeów
- Po ponad pięciu latach zakończyła się konserwacja ołtarza Wita Stwosza. Jak teraz wygląda zabytek?
Atrakcyjność wystaw
- Natomiast jedna rzecz mnie zaskoczyła. Dzisiaj z tymi obostrzeniami nie można tak spędzić czasu w muzeum, jak przed pandemią. Muszą być jednak pewne warunki spełnione, maseczka, odległość między ludźmi. No i nie można korzystać z tych wszystkich dodatkowych walorów, np. zjeść posiłku w muzeum (bo na ogół każde duże muzeum ma już też jakiś bar czy restaurację, często stylową). Tego nie można zrobić, a mimo to ludzie masowo przychodzą - wyjaśnił Jarosław Sellin.
Wiceminister kultury zaznaczył, że jego zdaniem wynika to z atrakcyjności wystaw. Wymienił część z tych ekspozycji, które można uznać za szczególnie interesujące. W Muzeum Narodowym w Warszawie trwa wystawa "Siła polskiego obrazu" - przegląd polskiego malarstwa XIX i XX wieku, "który zrobił furorę we Francji, a teraz jest pokazywany u nas". Zwrócił też uwagę na nowo otwartą Galerię Sztuki Starożytnej, która cieszy się ogromną popularnością.
REKLAMA
Zachęcił też do odwiedzenia Galerii Porczyńskich, w której można obejrzeć wielkie płótna Michała Willmana, "wielkiego śląskiego malarza porównywanego z Rubensem czy Rembrandtem". - Płótna, których na co dzień nie można w tak dobrym oświetleniu oglądać, bo one wiszą rozproszone w różnych kościołach, na ogół warszawskich, gdzieś bardzo wysoko, często w dosyć ciemnych miejscach - mówił Sellin.
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"
Prowadzi: Dorota Kania
Gość: Jarosław Sellin (wiceszef MKiDN)
Data emisji: 09.02.2021
Godzina emisji: 07.36
PR24/jmo
REKLAMA
REKLAMA