Atak zimy. Kilkadziesiąt tysięcy ludzi bez prądu, nieprzejezdne drogi i cofka na Bałtyku

Zimowa aura coraz bardziej daje się we znaki. Na północy Polski ponad 20 tys. odbiorców nie ma prądu. Przez tzw. cofkę na Bałtyku we wszystkich polskich portach przekroczone są stany ostrzegawcze. Panują też bardzo trudne warunki na drogach. To jednak nie koniec niebezpiecznej pogody. Obowiązują liczne ostrzeżenia IMGW przed intensywnymi opadami śniegu i silnym wiatrem.

2025-01-11, 15:15

Atak zimy. Kilkadziesiąt tysięcy ludzi bez prądu, nieprzejezdne drogi i cofka na Bałtyku
Atak zimy w Polsce. Liczne wyłaczenia prądu i interwencje strażaków. Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Energa awarie. Ludzie bez prądu po ataku zimy

Najgorsza sytuacja jest w województwach pomorskim i zachodniopomorskim. Energa poinformowała, że prądu nie ma około 22 tys. odbiorców. - Warunki są trudne. W terenie jest ponad 80 brygad pogotowia energetycznego. Cały czas występują opady śniegu, co wiąże się z kolejnymi uszkodzeniami infrastruktury elektroenergetycznej - przekazał Grzegorz Baran z Energa Operator. - Część linii elektroenergetycznych przebiega też przez lasy, więc warunki pracy są trudne. Pogoda na ten moment nam nie sprzyja - dodał.

Mapa wyłączeń prądu Mapa wyłączeń prądu

W niektórych miejscach lokalne drogi są nieprzejezdne przez zaspy śniegu i powalone drzewa. Tylko od rana strażacy interweniowali blisko 80 razy. Najwięcej zdarzeń było w rejonie Koszalina i Szczecinka. Na szczęście na ten moment nie ma osób poszkodowanych.

Duże utrudnienia są też na głównych szlakach komunikacyjnych, gdzie utrzymuje się błoto pośniegowe"Aktualnie na sieci dróg krajowych pracuje 70 pojazdów zimowego utrzymania. Dbamy o to, by wszystkie drogi były przejezdne. Apelujemy o rozwagę" - wskazuje GDDKiA na platformie X.

REKLAMA

Śnieg, wiatr i oblodzenia. Alerty IMGW

IMGW wydał ostrzeżenia I i II stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Alertem II stopnia został objęty obszar powiatów szczecineckiego (woj. zachodniopomorskie), człuchowskiego, bytowskiego, kartuskiego i kościerskiego (woj. pomorskie) oraz południowe krańce woj. śląskiego i małopolskiego. Synoptycy prognozują przyrost pokrywy śnieżnej o 20-30 cm, a lokalnie o 40 cm. W zależności od regionu ostrzeżenie obowiązuje do godz. 21 w sobotę lub do godz. 8 w poniedziałek.

Ostrzeżenie przed intensywnymi opadami śniegu I stopnia Instytut wydał dla terenów północnej i południowej Polski, tj. woj. zachodniopomorskiego, pomorskiego, śląskiego, małopolskiego, północnej części woj. kujawsko-pomorskiego, zachodniej części woj. warmińsko-mazurskiego i świętokrzyskiego oraz południa woj. podkarpackiego i dolnośląskiego. Na tym obszarze prognozowane są opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o 10-20 cm, a lokalnie o 30 cm. Ostrzeżenie w zależności od terenu obowiązuje do sobotniego i niedzielnego wieczora oraz poniedziałkowego poranka.

Alert I i II stopnia przed zawiejami i zamieciami śnieżnymi dotyczy północy Polski. Ostrzeżenie II stopnia wydano dla powiatów sławieńskiego (woj. zachodniopomorskie), słupskiego, Słupsk, lęborskiego, wejherowskiego i puckiego (woj. pomorskie). IMGW prognozuje tam zawieje i zamiecie śnieżne spowodowane opadami śniegu i wiatrem o średniej prędkości 40-60 km/h, w porywach do 90 km/h, a okresami do 100 km/h. Alert obowiązuje do godz. 22 w sobotę.

Ostrzeżeniem I stopnia przed silnym wiatrem objęto obszar woj. pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, zachodniej części woj. warmińsko-mazurskiego oraz powiatu złotowskiego w woj. wielkopolskim. Pojawi się tam silny wiatr o średniej prędkości 30-40 km/h, w porywach do 70 km/h. Alert obowiązuje do sobotniego wieczora.

REKLAMA

Mapa alertów IMGW Mapa alertów IMGW

Cofka na Bałtyku

Niebezpiecznie jest na wybrzeżu. Silny północny i północno-zachodni wiatr wpycha wodę do kanałów portowych i rzek. W Ustce woda zalała bulwar oraz okolice ulicy Darłowskiej wzdłuż brzegów Słupi. Podobna sytuacja jest także w Rowach i Łebie.

We wszystkich polskich portach na Bałtyku przekroczone są stany ostrzegawcze. W Ustce poziom wody wynosi 618 centymetrów i jest przekroczony o ponad pół metra. W Świnoujściu o 40 centymetrów. Nieznacznie o kilka-kilkanaście centymetrów stany alarmowe przekroczone są w portach w Gdyni oraz Porcie Północnym w Gdańsku, a także w Helu. Ostrzeżenie hydrologiczne dotyczy całego wybrzeża Bałtyku oraz Zlewni Martwej Wisły, w części również okolic Elbląga i Żuław, a także Zalewu Szczecińskiego. Na Bałtyku sztorm w porywach do 9-10 stopni w skali Beauforta.

To nie koniec śnieżnego uderzenia

Śnieg będzie intensywnie padać też w nocy z soboty na niedzielę. W rejonach podgórskich temperatura spadnie do -6 stopni Celsjusza. Na pozostałym obszarze kraju od minus -4 na południu i północnym wschodzie, przez -1 w centrum do zera na wybrzeżu.

REKLAMA

W niedzielę najwięcej śniegu spadnie w rejonach podgórskich i w górach - do 20-25 cm. Na pozostałym obszarze Polski synoptycy prognozują przyrost pokrywy o około 5-10 cm. Temperatura będzie się wahać od -2 stopni do 1 kreski powyżej zera.

Minusowe temperatury, ale już bez tak intensywnych opadów śniegu utrzymają się też w poniedziałek, a od wtorku odwilż.

Zobacz także:

Źródła: Polskie Radio/IMGW/PAP/jp

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej