X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Adam Bodnar ma czas na zakończenie swoich działań i procedur". Mularczyk o wyroku TK ws. RPO

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 07:31
- Adam Bodnar ma czas na zakończenie pewnych działań i procedur. On dziś już wie, że przepis, według którego działa, jest niekonstytucyjny - powiedział w Polskim Radiu 24 o sytuacji Rzecznika Praw Obywatelskich Arkadiusz Mularczyk, reprezentujący stanowisko marszałka Sejmu przed TK.

Przepis ustawy o RPO, który pozwala pełnić obowiązki Rzecznikowi Praw Obywatelskich po upływie kadencji do czasu objęcia stanowiska przez następcę, jest niezgodny z konstytucją - orzekł w czwartek Trybunał Konstytucyjny. Jak podkreślił Trybunał, przepis ten traci moc obowiązującą po upływie trzech miesięcy od opublikowania wyroku w Dzienniku Ustaw.

1200_Sejm_TT.png
Wyrok TK ws. RPO. Dr Sokołowski: odpowiedzialność za tę sytuację ponosi nieistniejąca większość

Kres

Arkadiusz Mularczyk podkreślił, że rozstanie Adama Bodnara ze stanowiskiem powinno nastąpić wiele miesięcy temu. - Jest to kres Adama Bodnara, tylko powinien on nastąpić 9 września 2020 roku, bo wtedy skończyła się kadencja RPO. Trzeba podkreślić, że nie jest czymś właściwym, że osoba, której kadencja powinna wygasnąć 8 miesięcy temu, pełni ją przez tak długi czas - powiedział.

- Pojawia się pytanie, czy konstrukcja wyboru RPO, która jest w konstytucji, w sytuacji braku współpracy Senatu z Sejmem, nie tworzy poważnych problemów natury konstytucyjnej (...) Wczoraj TK stwierdził, że brak współpracy między Senatem i Sejmem prowadzi w konsekwencji do niekonstytucyjnego wydłużenia kadencji RPO - dodał.

Czytaj także:

Gość Polskiego Radia 24 powiedział, że okres trzech miesięcy to czas dla Rzecznika Praw Obywatelskich, na zakończenie swoich spraw. - Adam Bodnar ma czas na zakończenie pewnych działań i procedur. On dziś już wie, że przepis, według którego działa, jest niekonstytucyjny. W sytuacji kiedy mamy organ nieumocowany prawnie, budzi to poważne wątpliwości zgodności z konstytucją - powiedział.

Więcej w nagraniu

Posłuchaj
15:55 PR24_mp3 2021_04_16-07-07-15.mp3 Arkadiusz Mularczyk o Rzeczniku Praw Obywatelskich ("24 pytania")

***

Audycja: "24 pytania"
Prowadzący: Adrian Klarenbach
Gość: Arkadiusz Mularczyk (PiS, prezentujący stanowisko marszałka Sejmu przed TK)
Data emisji: 16.04.2021
Godzina emisji: 07.07

dz

Czytaj także

Krzysztof Bosak: Rzecznikiem Praw Obywatelskich powinien zostać ktoś niezależny od partii rządzącej

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 17:20
- W interesie PiS jest konflikt, a nie porozumienie. Gdyby chcieli się dogadać ws. RPO, to już dawno byśmy mieli wybranego jakiegoś umiarkowanie konserwatywnego prawnika, niezwiązanego z żadną partią. Znalazłoby się kilku senatorów, którzy by kogoś takiego poparli - powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Bosak, poseł Konfederacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nierzadko sprzeczne z porządkiem konstytucyjnym". Bartosz Lewandowski o interwencjach RPO

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 20:05
- Raport "W obronie praw obywatelskich czy ideologii?" stanowi analizę działań prawnych podejmowanych przez Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, jego zaangażowania. Odpowiada też na pytanie, czy rzeczywiście był on strażnikiem praw obywatelskich i stał na straży konstytucji - mówił w Polskim Radiu 24 Bartosz Lewandowski ("Ordo Iuris").
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes TK: prawda może zwyciężyć tylko dzięki naszej odwadze do jej głoszenia i obrony

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 23:30
- Często słyszę "prawda zwycięży", jakby prawda miała jakąś magiczną siłę i sama z siebie zwyciężała, ale prawda może zwyciężyć tylko dzięki nam, naszej odwadze do jej głoszenia i obrony - powiedziała podczas gali Strefy Wolnego Słowa prezes TK Julia Przyłębska.
rozwiń zwiń