more_horiz

"Jesteśmy konsekwentni w proponowaniu kandydatów". Andrzej Grzyb o wyborze RPO

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 08:22
- Jest to sprawa w tej chwili z jednej strony wstydliwa, że polska demokracja nie jest w stanie sobie zafundować kompromisowego rozwiązania, które prowadzi do wyboru jednego z ważnych, konstytucyjnych urzędów, jakim jest RPO - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Grzyb z PSL.

W najbliższy czwartek Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka zaopiniuje kandydatury na Rzecznika Praw Obywatelskich. Poinformował o tym dziennikarzy w Sejmie przewodniczący Komisji Marek Ast z Prawa i Sprawiedliwości. Jak powiedział, Komisja zbierze się 10 czerwca o godz. 14.

JakubJałowiczor.jpg
"Potrzeba merytorycznego podejścia do tematu". Jałowiczor o wyborze RPO

- Bylibyśmy bardzo zadowoleni, gdyby wreszcie sprawa wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich znalazła swoją większość w polskim parlamencie. (...) Te bańki polityczne są od siebie tak oddalone, że nie są w stanie porozumieć się w sprawie znalezienia kompromisowego kandydata - ocenił polityk PSL. 

"Jesteśmy konsekwentni" 

- Wydaje się (i to jest moja opinia), że my jesteśmy konsekwentni w proponowaniu kandydatów, aby byli to przedstawiciele środowiska akademickiego, niezaangażowani w bieżącą politykę, niebędący aktualnymi, czynnymi politykami. Prof. Wiącek spełnia te walory, w związku z faktem, że zajmuje się akurat prawami człowieka, jest kierownikiem katedry. To jest dodatkowy atut - podkreślił poseł Grzyb.      

Prof. Wiącek spotkał się z klubami parlamentarnymi.

- To też dobrze świadczy o kandydacie, że nie idzie w sukurs intencjonalnym pytaniom, które zadawane są przy okazji przesłuchania, tylko stara się trzymać swoją linię, swój punkt widzenia. To jest pozytywne z postrzegania roli, jaką powinien odgrywać RPO - wskazał Andrzej Grzyb.   

Posłuchaj
13:29 PR24_mp3 2021_06_10-07-36-04.mp3 Andrzej Grzyb o wyborze RPO ("24 Pytania-Rozmowa Poranka") 

Czy prof. Marcin Wiącek ma realną szansę na objęcie urzędu RPO?

- Mamy poparcie w formie podpisów ze strony Porozumienia, jednak jak to będzie w trakcie głosowania - tego nie jesteśmy w stanie przewidzieć - odpowiedział gość audycji.   

   

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja"24 Pytania - Rozmowa Poranka"

Prowadził: Stanisław Janecki 

Gość: Andrzej Grzyb (PSL)

Data emisji: 10.06.2021

Godz. emisji: 07.36

kmp

Zobacz także

Zobacz także