X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Element sporu ideologicznego". Waszczykowski o powiązaniu funduszy EU z praworządnością

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 08:37
- Środowiskom lewicowo-liberalnym wydaje się, że można użyć instrumentu środków unijnych, aby wyeliminować środowiska konserwatywne z funkcjonowania - mówił w Polskim Radiu 24 Witold Waszczykowski, europoseł.

Parlament Europejski dyskutuje nad powiązaniem wypłaty środków unijnych z oceną stanu praworządności. Większość parlamentarna przygotowała projekt rezolucji, w której wzywa komisję do natychmiastowego wykorzystania tego narzędzia, zwanego „mechanizmem warunkowości”. Deputowani zarzucają komisarzom zwłokę, zapowiadają w tej sprawie pozew do TSUE.

shutterstock  komisja europejska free ue free ke free 1200.jpg
"Część naszych elit nie wiąże przyszłości z Polską". Prof. Ryba o rozszerzaniu kompetencji UE

Witold Waszczykowski komentował trwającą w PE debatę. - My akceptujemy koncepcję sprawdzania tego, jak wydatkowane są fundusze UE, czy nie są rozkradane lub defraudowane. Są odpowiednie instytucje unijne, jak Trybunał Obrachunkowy czy Komisja Budżetowa KE, które mogą sprawdzać sposób wydatkowania. Natomiast części europarlamentarzystów wydaje się, że fundusze europejskie można uzależnić w sposób pozatraktatowy od ustroju w danym państwie. Tu mamy kolejną płaszczyznę - spór ideologiczny w UE - zaznaczył.

- To element sporu ideologicznego w UE pomiędzy środowiskami lewicowo-liberalnymi i konserwatywnymi. To spór o to, czy środowiska konserwatywne mają w ogóle prawo funkcjonować w dyskursie politycznym. Środowiskom lewicowo-liberalnym wydaje się, że można użyć instrumentu środków unijnych, aby wyeliminować środowiska konserwatywne z funkcjonowania. Jeśli odbierze się pieniądze, albo będzie stygmatyzować państwa o rządach konserwatywnych, tak że podroży się koszty ich funkcjonowania, zatrzymując część pieniędzy, to siłą rzeczy te rządy upadną - zaznaczył gość audycji.

Były minister spraw zagranicznych przypominał, że traktaty unijne nie uzależniają funduszy UE od praworządności, ale tylko od skali państwa, mierzonej populacją, oraz poziomu gospodarczego. - Nie da się ich zmieniać, więc jest próba ich obejścia, np. wymuszenie wyroków na TSUE czy poszerzenie kompetencji Komisji Europejskiej, która miałaby prawo oceniać fundusze. Lewicowo-liberalni posłowie domagają się, by Komisja miała prawo wskazać, że np. przez sam fakt, że w Polsce minister sprawiedliwości jest prokuratorem generalnym, to już jest to zagrożenie dla wydatkowania pieniędzy. To złamanie traktatów i poszerzenie kompetencji Komisji Europejskiej - podkreślał.

Posłuchaj
14:52 PR24_mp3 2021_06_10-07-06-58.mp3 Witold Waszczykowski o kwestii praworządności w UE (Polskie Radio 24 / 24 Pytania - Rozmowa Poranka)

Czytaj także:

Rezolucję Parlamentu popierają ludowcy, w tym Platforma Obywatelska, oraz m.in. Zieloni i Lewica. Według tych ugrupowań taki dokument pomoże w zapewnieniu przejrzystości unijnego budżetu. Rezolucję krytykują konserwatyści, w tym Zjednoczona Prawica. Argumentują oni, że w projekcie dokumentu znalazły się zapisy znacznie wykraczające poza dotychczasowe ustalenia w Radzie Europejskiej. Dodatkowe paragrafy mogą, w opinii konserwatystów, odebrać państwom członkowskim prawo do tworzenia własnego prawa.

***

Audycja: 24 Pytania - rozmowa poranka

Prowadzący: Stanisław Janecki

Gość: Witold Waszczykowski

Data emisji: 10.06.2021

Godzina emisji: 7.06

PR24/ka

Czytaj także

Koniec prawa weta w UE? Rzońca: absurd, to niezgodne z traktatami

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 18:07
- Minister spraw zagranicznych Niemiec pomyślał, żeby odebrać głos mniejszym państwom, bo wtedy Niemcy będą mogły już robić co chcą  - mówił w Polskim Radiu 24 Bogdan Rzońca (europoseł PiS).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skarga na unijne rozporządzenie. Bonikowska: wyroki TSUE nie zapadają szybko

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 17:40
- Nie ma przeciwskazań, by środki z Funduszu Odbudowy uruchomić pod koniec lata - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.
rozwiń zwiń