Piotr Zgorzelski o przedłużeniu stanu wyjątkowego: nie będziemy przeszkadzali rządowi
- Nie jesteśmy przekonani do tego, że wszystkie konstytucyjne możliwości zostały zarówno wtedy jak i teraz wykorzystane, ale nie jesteśmy również pewni, czy Wysoka Izba będzie miała dostęp do pełnej wiedzy, ta jest ewidentnie reglamentowana - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Zgorzelski (PSL), komentując dyskusję o konieczności przedłużenia stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią.
2021-09-29, 09:15
Wprowadzony 2 września stan wyjątkowy obowiązuje w 183 miejscowościach przy granicy z Białorusią w województwie lubelskim i podlaskim. Ma ułatwić ochronę granicy przed napływem nielegalnych migrantów, przerzucanych w rejony przygraniczne przez reżim Alaksandra Łukaszenki. Rząd zwrócił się o przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni.
Powiązany Artykuł
"Naiwność opozycji jest porażająca". Beata Kempa o sytuacji na granicy z Białorusią
Piotr Zgorzelski przypominał, że decyzja o ewentualnym poparciu wniosku o przedłużeniu stanu wyjątkowego będzie podjęta na posiedzeniu klubu poselskiego PSL, ale wszystko wskazuje na to, że stanowisko ugrupowania będzie podobne jak przy wprowadzeniu stanu wyjątkowego poprzednim razem. - Przypomnę, że główną podstawą do wprowadzenia stanu wyjątkowego były ćwiczenia Zapad, które w istocie się zakończyły. Czemu zatem ma służyć wprowadzanie kolejnego stanu wyjątkowego? Można snuć różne hipotezy polityczne. Oczywiście w chwili zagrożenia naród gromadzi się wokół władzy. To jest zabieg socjotechniczny, pytanie, czy ma on uzasadnienie - powiedział gość audycji.
- Ponieważ nie jesteśmy pewni, jak jest naprawdę, to nie będziemy rządowi przeszkadzali, nie mając pełnej wiedzy, nie zagłosujemy przeciw, najprawdopodobniej się wstrzymamy, decyzja jest jeszcze przed nami - dodał wicemarszałek sejmu.
Posłuchaj
REKLAMA
Posłuchaj
Od sierpnia zanotowano około 9 400 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Straż Graniczna udaremniła około 8 200 prób i zatrzymała 1 200 nielegalnych imigrantów.
Polskie władze określają sytuację migracyjną na granicy jako atak hybrydowy koordynowany przez władze w Mińsku. Działania te - w zamyśle władz białoruskich - mają prowadzić do wywołania kryzysu migracyjnego w Polsce i Unii Europejskiej.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: 24 Pytania - rozmowa poranka
REKLAMA
Prowadzący: Eliza Olczyk
Gość: Piotr Zgorzelski
Data emisji: 29.09.2021
Godzina emisji: 7.36
REKLAMA
PR24/ka
REKLAMA