Marcin Romanowski o reformie sądownictwa: kompetencja władz polskich, a nie UE
- Zmiany, które były realizowane w 2016 i 2017 r., niestety zostały zatrzymane w dużej mierze przez działania TSUE i Komisji Europejskiej. Podjęliśmy z nimi dialog, ale widzimy, że nie prowadzi on do rozwiązania problemu - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości.
2021-10-19, 08:45
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zaproponował, aby Polska wytoczyła proces Niemcom przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie niezawisłości sędziów. Zapowiedział, że zwróci się z takim wnioskiem do rządu. Minister Ziobro wskazywał, że niemiecki model powoływania sędziów jest dużo bardziej upolityczniony niż model polski.
Powiązany Artykuł
Władysław Teofil Bartoszewski: reforma wymiaru sprawiedliwości powinna być poza sporem politycznym
Marcin Romanowski odniósł się do propozycji szefa resortu. - Mamy do czynienia z prawną wojną hybrydową ze strony instytucji centralnych UE, także TSUE. Najlepszą obroną jest atak, dotychczasowe działania, bardzo koncyliacyjne ze strony Polski, nie dają efektów, tak długo jak staramy się rozmawiać, ustępując z naszego stanowiska, z drugiej strony ta postawa jest zupełnie inna, jest to odbierane jak przejaw słabości - ocenił.
- Dobrą taktyką, by bronić polskich interesów, są proaktywne i ofensywne działania. To jest tego przykład. Niemcy mają bardzo upolityczniony system sądownictwa na poziomie federalnym, ale i landowym. Pokazanie tego i otwarcie tej dyskusji jest już pierwszym bardzo ważnym efektem dla Polski i sukcesem - dodał.
Posłuchaj
Odnosząc się do reformy sądownictwa w Polsce, gość audycji stwierdził, że polski system sądownictwa powszechnego jest niereformowany w warstwie instytucjonalnej od wielu lat. - Żeby zapewnić skuteczny dostęp obywateli do wymiaru sprawiedliwości, by sądy działały sprawnie, szybko, ale sprawnie, ta reforma jest absolutnie potrzebna - dodał.
REKLAMA
- Bardzo dobrze, że zapadł wyrok Trybunału Konstytucyjnego, daje on jasny sygnał, że reforma instytucjonalna wymiaru sprawiedliwości to kompetencja władz polskich, a nie europejskich. To ważne dla Europy, by pokazać te granice kompetencji, ale i ważne dla Polski, byśmy mogli dokończyć coś, co rozpoczęliśmy w 2017 r. - mówił Marcin Romanowski.
W połowie lipca TSUE orzekł, że polski system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów jest niezgodny z unijnym prawem. Trybunał stwierdził wtedy między innymi, że niezależność Krajowej Rady Sądownictwa - która powołuje sędziów w Polsce, w tym członków Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego - może wzbudzać uzasadnione wątpliwości, ponieważ struktura KRS "została poddana bardzo dużym zmianom przez polską władzę wykonawczą i ustawodawczą".
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: 24 Pytania - rozmowa poranka
REKLAMA
Prowadzący: Dorota Kania
Gość: Marcin Romanowski
Data emisji: 19.10.2021
Godzina emisji: 7.35
REKLAMA
REKLAMA