more_horiz

Żaryn: według naszych szacunków na Białorusi może przebywać od 12 do 15 tys. migrantów

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 07:45
- To będzie próba trwałej destabilizacji naszej granicy przez tysiące migrantów, którzy będą podejmowali różne, agresywne akcje przeciwko Polakom - mówił w Polskim Radiu 24 Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.
ssss21b08303 1200.jpg
Straż Graniczna: co najmniej 800 migrantów szturmuje granicę w okolicach Kuźnicy

Na granicy polsko-białoruskiej w okolicach Kuźnicy Białostockiej koczuje między 3000 a 4000 osób. Wczoraj migranci próbowali forsować zasieki znajdujące się na pasie przygranicznym. Funkcjonariusze polskiej Straży Granicznej, Policji oraz Wojska Polskiego nie dopuścili do wdarcia się imigrantów na teren Polski. 

Na antenie Polskiego Radia 24 sytuację na granicy skomentował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych. Jak wskazał Stanisław Żaryn, "jest za wcześnie, aby w sposób całościowy podsumować wydarzenia nocne". - Pierwsze sygnały znad granicy były dosyć spokojne. Informacje, które do mnie docierają pokazują, że nie obyło się bez żadnych incydentów, drobnych, ale oczami jednostki noc można nazwać spokojną -zaznaczył.

Posłuchaj
12:27 PR24_mp3 2021_11_09-07-09-08.mp3 Stanisław Żaryn: mamy do czynienia z długotrwałą eskalacją kryzysu granicznego (Polskie Radio 24)

Jak ocenił rozmówca, "mamy do czynienia z długotrwałą eskalacją tego kryzysu granicznego". - Wiemy że migranci, którzy zostali doprowadzeni pod samą linię granicy, głównie w okolice Kuźnicy Białostockiej, rozbili sobie obozowiska - wskazał. - Spodziewamy się, że ten napór i ich działania tuż przy naszej granicy będą prowadzone przez wiele dni, jeżeli nie dłużej - podkreślił.

- Wczoraj szacowaliśmy, że migrantów, którzy zostali doprowadzeni w rejon samej granicy z Polską, może być w okolicach 4 tys. - powiedział. - To są migranci, którzy są pod kontrolą Białorusinów, oni zostali wczoraj podzieleni na różne grupy, rozłożyli sobie na noc obozowiska i jak zakładam, ta grupa będzie uzupełniana kolejnymi osobami, które przyjadą z Mińska na naszą granicę - zaznaczył.

Stanisław Żaryn podkreślił, że "sytuacja jest bardzo napięta i bardzo trudna". - Obliczamy i spodziewamy się, że to będzie próba trwałej destabilizacji naszej granicy przez tysiące migrantów, którzy będą podejmowali różne, agresywne akcje przeciwko Polakom - wskazał.


Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "24 Pytania - rozmowa poranka"

Prowadzący: Dorota Kania

Gość: Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych

Data emisji: 9.11.2021

Godzina: 7.09

jb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem