"Związane z manipulacją rosyjskiego rządu i Gazpromu". Piotr Naimski o podwyżkach cen energii

- Część gazu, który zużywamy, PGNiG kupuje na giełdach europejskich, co związane jest z polityką bezpieczeństwa. Jeśli Gazprom nie dostarcza gazu na giełdy, to podaż surowca się zmniejsza i ceny idą w górę - mówił w Polskim Radiu 24 pełnomocnik rządu ds. strategicznej struktury energetycznej Piotr Naimski.

2022-01-05, 08:07

"Związane z manipulacją rosyjskiego rządu i Gazpromu". Piotr Naimski o podwyżkach cen energii
Piotr Naimski. Foto: PR/MS

Urząd Regulacji Energetyki podał, że w wyniku zatwierdzonego przez prezesa URE wzrostu stawek taryfy na gaz największego sprzedawcy PGNiG miesięczne rachunki gospodarstw domowych używających gazu do przygotowania posiłków wzrosną ok. 9 zł netto miesięcznie. Urząd podał też, że od 1 stycznia 2022 r. łączny średni wzrost rachunku za prąd przeciętnego gospodarstwa domowego wyniesie ok. 24 proc., co oznacza wzrost o ok. 21 zł netto miesięcznie.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 podwyżki są niezależne od sytuacji w Polsce. - Gwałtownie i radykalnie wzrosły ceny nośników energii, w sposób nienotowany. Spowodowane jest to przede wszystkim manipulacją rosyjskiego rządu i Gazpromu, który jest przecież narzędziem do uprawiania polityki zagranicznej. Gazprom ograniczył dostawy gazu do Europy. Wzrost cen jest też spowodowany kwestiami pogodowymi. Jesienią było statystycznie mniej wiatru, wiatraki nie dostarczały energii. Uruchamiane były elektrownie węglowe przeznaczone do odstawienia - powiedział Piotr Naimski.

Powiązany Artykuł

gaz free 1200.jpg
"Rozwiązania są gotowe". Jacek Sasin przekazał nowe informacje ws. opłat za gaz

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej struktury energetycznej przypomniał, że nadal obowiązuje długoterminowy kontrakt gazowy z Rosją. - Uwolnimy się od niego pod koniec tego roku. Jednak część gazu, który zużywamy, PGNiG kupuje na giełdach europejskich, co związane jest z polityką bezpieczeństwa. Jeśli Gazprom nie dostarcza gazu na giełdy, to podaż surowca się zmniejsza i ceny idą w górę. Cena waha się z dnia na dzień. Miejmy nadzieję, że pik cenowy mamy za sobą, ceny spadły w ostatnich dniach. Także pogoda przyczynia się do mniejszego zużycia gazu. Reagowanie jest dość skomplikowane, staramy się myśleć długofalowo, stąd działania kompensujące - podkreślił. 

REKLAMA

Ochrona wrażliwych odbiorców

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował, że przygotowano już rozwiązania ustawowe dotyczące opłat za gaz dla wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni, szpitali, przedszkoli, żłobków, domów pomocy społecznej itd. Chodzi o tych konsumentów, którzy rozliczają się przez pośredników. Spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty będą objęte taryfami za gaz. Lokale użytkowe mają być zgłaszane odrębnie.

Piotr Naimski podkreślił, że inicjatywa w tej sprawie nie jest spóźniona. - Pakiet jest przygotowany, ustawę trzeba przeprowadzić przez Sejm. Indywidualni i wrażliwi odbiorcy będą chronieni. Będą otrzymywać gaz z uwzględnieniem dopłat, z funduszu pochodzącego ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2 - tłumaczył. 

Kwestia blackoutu

Zapewnił również, że blackout energetyczny nam nie grozi. - Mamy do czynienia z publicystyką i dezinformacją w tej sprawie. Blackout to okresowe przerwanie dostaw energii. Mamy okresowo w szczytach różne zapotrzebowania. Jeśli są niskie temperatury i mało wiatru, to wtedy występują krótkotrwałe problemy, ale potrafimy sobie z tym radzić. W przypadkach krytycznych możemy dokupić energię za granicą, choć w ograniczonym zakresie. Blackouty nam nie grożą. Związane są ze zdarzeniami losowymi, awariami lub katastroficznymi scenariuszami. W szczególnych przypadkach należy liczyć się z ograniczeniami dostaw energii. Z tym też sobie radzimy, ostatni raz zdarzyło to się w 2015 roku. Przestrzegam jednak przed sianiem paniki i dezinformacji w tych kwestiach - podsumował Naimski.

Posłuchaj

Piotr Naimski gościem Elizy Olczyk (24 Pytania - Rozmowa Poranka) 12:33
+
Dodaj do playlisty

W Austrii przeprowadzono ćwiczenia, w ramach których sprawdzano scenariusze działań w razie niedoborów prądu. W Niemczech, w landzie Nadrenia Północna Westfalia, lokalna ochrona cywilna zorganizowała natomiast dzień szkoleń pod hasłem "Blackout; co zrobić, kiedy nie działa nic". Podobne działania miały miejsce m.in. w Hiszpanii.

REKLAMA

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"

Prowadzący: Eliza Olczyk

REKLAMA

Gość: Piotr Naimski (pełnomocnik rządu ds. strategicznej struktury energetycznej)

Data emisji: 5.01

Godzina emisji: 7.06

PR24

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej