more_horiz

"Nauczyciele nie stracą". Wiceszef MEiN o Polskim Ładzie

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2022 07:45
- To, że niektórzy nauczyciele mieli obniżone pensje o określone kwoty, to wynikało z niedoinformowania czy też braku przepływu informacji pomiędzy Ministerstwem Finansów, a księgowymi czy też przedstawicielami organów prowadzących - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Bernacki, wiceminister edukacji i nauki.

1 stycznia weszła w życie reforma podatkowa Polskiego Ładu. Jej główne założenia to między innymi: podniesienie kwoty wolnej od podatku i progu podatkowego oraz zmiana zasad naliczania składki zdrowotnej. Po zmianach, w wyniku błędu dotyczącego naliczania podatku, wynagrodzenia części nauczycieli i pracowników służb mundurowych za styczeń były niższe niż te z grudnia. Na początku stycznia minister finansów wydał rozporządzenie, które ma rozwiązać ten problem. Obniżone wynagrodzenia mają zostać wyrównane w lutym.

Pensje nauczycieli

Prof. Bernacki podkreślił, że mniejsze pensje jakie na początku roku otrzymała część nauczycieli, wynikały z braku przepływu informacji, ale sprawa została już naprawiona. - To, że niektórzy nauczyciele mieli na przełomie roku mieli pomniejszone pensje, wynikało z braku przepływu informacji między MEiN a księgowymi. To zostało już naprawione i poprawione - powiedział prof. Bernacki.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił także, że rozwiązania wprowadzone przez Polski Ład wpłyną korzystnie na pensje nauczycieli.

Tożsamość

Od 1 września 2022 r. w pierwszej klasie szkoły ponadpodstawowej będzie wprowadzony nowy obowiązkowy przedmiot: historia i teraźniejszość, który zastąpi wiedzę o społeczeństwie na poziomie podstawowym. Docelowo HiT będzie nauczany w klasie pierwszej i drugiej. Uczniowie mają dzięki temu lepiej poznać historię II wojny światowej, żołnierzy wyklętych czy okres PRL i czas przemian ustrojowych w Polsce.  

Prof. Bernacki powiedział, że szkoła jest miejscem, które powinno wychowywać, a nie da się tego robić bez odwoływania do tego, co budowało przez lata polską tożsamość. - Nie wyobrażam sobie, żebyśmy mieli wychowywać obywateli RP bez przekazywania tego, co nazywamy tożsamością. Ta wspólnota nie ukształtowała się przy wejściu do UE, ale przez wiele pokoleń - powiedział.

Wiceminister edukacji zaznaczył, że poznawanie historii Polski jest także sposobem kształtowania przyszłości. - Podejmujemy działania budujące poczucie wspólnotowości zarówno w wymiarze odwoływania się do przeszłości, jak i patrzenia w przyszłość z optymizmem - podkreślił.

Czytaj także: 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Posłuchaj
13:17 PR24 2022_01_17-07-08-36.mp3 Prof. Włodzimierz Bernacki m.in. o nowym przedmiocie w szkołach ("24 pytania")

* * *

Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"
Prowadzi: Dorota Kania
Gość: Włodzimierz Bernacki (wiceminister edukacji i nauki)
Data emisji: 17.01.2022
Godzina emisji: 07.06

dz

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem