"Nauczyciele nie stracą". Wiceszef MEiN o Polskim Ładzie

- To, że niektórzy nauczyciele mieli obniżone pensje o określone kwoty, to wynikało z niedoinformowania czy też braku przepływu informacji pomiędzy Ministerstwem Finansów, a księgowymi czy też przedstawicielami organów prowadzących - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Bernacki, wiceminister edukacji i nauki.

2022-01-17, 07:45

"Nauczyciele nie stracą". Wiceszef MEiN o Polskim Ładzie
Prof. Włodzimierz Bernacki. Foto: PR24/Adam Koniecki

1 stycznia weszła w życie reforma podatkowa Polskiego Ładu. Jej główne założenia to między innymi: podniesienie kwoty wolnej od podatku i progu podatkowego oraz zmiana zasad naliczania składki zdrowotnej. Po zmianach, w wyniku błędu dotyczącego naliczania podatku, wynagrodzenia części nauczycieli i pracowników służb mundurowych za styczeń były niższe niż te z grudnia. Na początku stycznia minister finansów wydał rozporządzenie, które ma rozwiązać ten problem. Obniżone wynagrodzenia mają zostać wyrównane w lutym.

Pensje nauczycieli

Prof. Bernacki podkreślił, że mniejsze pensje jakie na początku roku otrzymała część nauczycieli, wynikały z braku przepływu informacji, ale sprawa została już naprawiona. - To, że niektórzy nauczyciele mieli na przełomie roku mieli pomniejszone pensje, wynikało z braku przepływu informacji między MEiN a księgowymi. To zostało już naprawione i poprawione - powiedział prof. Bernacki.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił także, że rozwiązania wprowadzone przez Polski Ład wpłyną korzystnie na pensje nauczycieli.

Tożsamość

Od 1 września 2022 r. w pierwszej klasie szkoły ponadpodstawowej będzie wprowadzony nowy obowiązkowy przedmiot: historia i teraźniejszość, który zastąpi wiedzę o społeczeństwie na poziomie podstawowym. Docelowo HiT będzie nauczany w klasie pierwszej i drugiej. Uczniowie mają dzięki temu lepiej poznać historię II wojny światowej, żołnierzy wyklętych czy okres PRL i czas przemian ustrojowych w Polsce.  

REKLAMA

Prof. Bernacki powiedział, że szkoła jest miejscem, które powinno wychowywać, a nie da się tego robić bez odwoływania do tego, co budowało przez lata polską tożsamość. - Nie wyobrażam sobie, żebyśmy mieli wychowywać obywateli RP bez przekazywania tego, co nazywamy tożsamością. Ta wspólnota nie ukształtowała się przy wejściu do UE, ale przez wiele pokoleń - powiedział.

Wiceminister edukacji zaznaczył, że poznawanie historii Polski jest także sposobem kształtowania przyszłości. - Podejmujemy działania budujące poczucie wspólnotowości zarówno w wymiarze odwoływania się do przeszłości, jak i patrzenia w przyszłość z optymizmem - podkreślił.

Czytaj także: 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Posłuchaj

Prof. Włodzimierz Bernacki m.in. o nowym przedmiocie w szkołach ("24 pytania") 13:17
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"
Prowadzi: Dorota Kania
Gość: Włodzimierz Bernacki (wiceminister edukacji i nauki)
Data emisji: 17.01.2022
Godzina emisji: 07.06

dz

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej