"Do uzgodnienia zostały drobne szczegóły". Kuźmiuk o porozumieniu z Czechami ws. Turowa
- Porozumienie powinno zostać sformalizowane, Czesi powinni wycofać swój wniosek, a postępowanie przed TSUE zostać umorzone - mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Kuźmiuk, eurodeputowany PiS. Rzecznik generalny unijnego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu ogłosi dziś opinię w sprawie Turowa.
2022-02-03, 08:00
Chodzi o skargę Czech na Polskę, dotyczącą rozbudowy kompleksu i przedłużenia koncesji na wydobycie węgla brunatnego w kopalni. Orzeczenia należy się spodziewać za kilka, kilkanaście tygodni, pod warunkiem, że do tego czasu nie będzie porozumienia między Warszawą i Pragą i wycofania skargi, bo równolegle toczą się negocjacje dwustronne w tej sprawie.
Gość Polskiego Radia 24 wyraził nadzieję, że dojdzie do porozumienia z Czechami. - Projekt umowy został przedstawiony, pozostały drobne szczegóły do uzgodnienia. Porozumienie powinno zostać sformalizowane, Czesi powinni wycofać swój wniosek, a postępowanie przed TSUE zostać umorzone - powiedział Zbigniew Kuźmiuk.
Jego zdaniem kara za tzw. zabezpieczenie ws. Turowa jest absurdalna. - Tak naprawdę, jednoosobowo sędzia z Hiszpanii rozstrzygnęła ten spór. Zabezpieczenie, które mieliśmy zrealizować, czyli zamknąć kopalnię węgla brunatnego, oznaczało, że w konsekwencji musimy zamknąć elektrownię, a dopiero przed sądem będziemy mieli do czynienia z rozstrzygnięciem. Zniknąłby przedmiot sporu. Zabezpieczenie było rozstrzygnięciem sporu pomiędzy Czechami i Polską - tłumaczył europoseł PiS. - Mam nadzieję, że porozumienie zostanie zawarte, że Czesi wycofają skargę z TSUE - dodał.
Rzecznik generalny unijnego Trybunału ogłosi opinię na podstawie rozprawy, która odbyła się w Luksemburgu w listopadzie ubiegłego roku. Czechy podtrzymały podczas niej zarzuty stawiane Polsce dotyczące złamania unijnego prawa. Chodzi przede wszystkim o naruszenie unijnej dyrektywy środowiskowej - brak konsultacji i oceny wpływu na środowisko przy podejmowaniu decyzji o przedłużeniu koncesji. Czechy dowodzą też, że działalność Turowa miała wpływ na poziom wód.
REKLAMA
Posłuchaj
Posłuchaj
Polska nie zgodziła się na wstrzymanie wydobycia węgla do czasu zakończenia sporu przed unijnym Trybunałem czego domagały się Czechy. Polski rząd podkreśla, że Turów zabezpiecza do 7 procent energii w kraju.
Do wniosku władz w Pradze przychyliła się wiceprezes unijnego Trybunału Sprawiedliwości, a we wrześniu nałożyła karę na Polskę w wysokości pół miliona euro dziennie za kontynuowanie wydobycia.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
***
Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"
Prowadzący: Stanisław Janecki
Gość: Zbigniew Kuźmiuk (eurodeputowany PiS)
REKLAMA
Data emisji: 3.02.2022
Godzina: 7.07
PR24
REKLAMA