more_horiz

"Minister Czarnek wrzucił kompromis do kosza". Zdrojewski o nowelizacji ustawy oświatowej

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2022 08:06
- Im więcej różnorodności w szkole, swobody, tolerancji empatii, a mniej biurokracji i państwa, to szkoła będzie silniejsza - powiedział w Polskim Radiu 24 Bogdan Zdrojewski, senator Platformy Obywatelskiej.

Gość audycji odniósł się do nowelizacji prawa oświatowego, która m.in. wzmacnia ona rolę kuratorów oświaty i zmienia zasady funkcjonowania organizacji pozarządowych w szkołach.

- Dla mnie oświata razem z nauką to dziedziny najwyższej odpowiedzialności. Dlatego, że jeśli w niektórych obszarach, popełnia się błąd to można też błąd naprawić. Jeżeli popełnia się błędy w walce pandemią i mamy ofiary śmiertelne, to już tego już nie naprawimy. W oświacie jest podobnie, jeżeli chodzi o nieodwracalność pewnych skutków - uzasadnił Bogdan Zdrojewski.

Ocenił szkodliwość procesu likwidacji gimnazjów oraz wykluczenie cyfrowe, które części uczniów uniemożliwiło nauczanie zdalne. Postawił przy tym tezę, że rząd powinien antycypować przyszłość i "przygotowywać do wyzwań cywilizacyjnych korzystając z możliwości technologicznych".

Czytaj także:

Nowelizacja prawa oświatowego

Senator PO odniósł się do senackiej dyskusji nad odrzuceniem nowelizacji w całości. - To, co nam się udało przez te ostatnie 30 lat to doprowadzenie do pewnej równowagi pomiędzy stronami w procesie edukacyjnym. A stron jest wiele, bo to nie tylko nauczyciel, kurator, uczeń, rodzic, ale to są też związki zawodowe i rozmaite organizacje. Udało nam się doprowadzić nie do idealnego, ale pewnego kompromisu. Dziś minister Czarnek ten kompromis wrzucił do kosza - ocenił Zdrojewski.

Podkreślił, że "im więcej różnorodności w szkole, swobody, tolerancji empatii, a mniej biurokracji i państwa, to szkoła będzie silniejsza".

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
12:30 PR24_mp3 2022_02_10-07-35-36.mp3 Bogdan Zdrojewski o nowelizacji ustawy oświatowej (24 pytania-Rozmowa Poranka/Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"

Prowadzi: Stanisław Janecki

Gość: Bogdan Zdrojewski (PO)

Data emisji: 10.02.2022

Godzina emisji: 07.35

st

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem