Śledztwo ws. zbrodni na Ukrainie. Zbigniew Ziobro: trzeba ścigać decydentów i bezpośrednich sprawców

- Zadaniem polskiej prokuratury jest dokumentowanie cząstkowych materiałów dowodowych sporządzanych na podstawie relacji świadków czy innych materiałów - mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości, o śledztwie w sprawie rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie.

2022-03-08, 09:15

Śledztwo ws. zbrodni na Ukrainie. Zbigniew Ziobro: trzeba ścigać decydentów i bezpośrednich sprawców
Zbigniew Ziobro. Foto: PR24/TB

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze rozpoczyna dziś wstępne przesłuchania w sprawie ataku Rosji na Ukrainę.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział, że śledztwo polskiej prokuratury w sprawie rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie będzie postępowaniem pomocniczym.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że zasadnicze śledztwo w tej sprawie będzie prowadził Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze, a także ukraińska prokuratura. - Ostatecznym celem działań prokuratury jest spowodowanie, by można było w przyszłości ścigać sprawców zbrodni na Ukrainie, zarówno decydentów, jak i bezpośrednich sprawców, którzy dopuszczają się zbrodni na miejscu - dodał.

"Jest silne oczekiwanie, żeby jak najszybciej były gromadzone dowody"

Minister sprawiedliwości odniósł się do kwestii prowadzanie wśród uchodźców czynności śledczych przez przedstawicieli ABW i prokuratury. Jak wyjaśniał, jest to związane ze śledztwem ws. zbrodni wojennych popełnionych na trenie Ukrainy. - Jest z jednej strony silne oczekiwanie, żeby jak najszybciej były gromadzone dowody, ale część uchodźców wyjeżdża poza granice Polski, inni mogą np. usunąć z telefonów nagrania, które mogą mieć znaczenie procesowe. Dlatego funkcjonariusze ABW poprosili prokuraturę o podjęcie działań celem ustalenie kontaktów z osobami, które trafiają do Polski i mogą posiadać takie dowody - tłumaczył.

REKLAMA

W zeszłym tygodniu minister sprawiedliwości poinformował, że polska prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące rosyjskiej napaści na Ukrainę. Podkreślił, że decyzję podjęto po konsultacjach z ukraińskimi organami ścigania.

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

"Mamy prawo oczekiwać w tym wypadku finansowego i moralnego wsparcia, a nie sankcji"

Gość audycji komentował także dyskutowane w unijnych instytucjach kwestie dotyczące praworządności i jej powiązania ze środkami UE. - Wszelkie działania obliczone na tworzenie konfliktu wewnątrz wspólnoty międzynarodowej, w tym ataki na Polskę, wpisują się z całą pewnością w scenariusz Putina. Jesteśmy krajem, który udziela uchodźcom wielkiej pomocy, wbrew narracji przedstawiającej Polaków jako wrogich wobec swoich sąsiadów ksenofobów i nacjonalistów (…). Mamy prawo oczekiwać w tym wypadku finansowego i moralnego wsparcia, a nie sankcji - stwierdził Zbigniew Ziobro.

Zobacz także:

Nad ranem 24 lutego na Ukrainę wkroczyła rosyjska armia, która zaatakowała Kijów, Charków i szereg innych dużych miast kraju. Ostrzały dotyczyły nie tylko wschodu Ukrainy, ucierpiał także leżący w zachodniej Ukrainie Lwów. Rosjanie wkroczyli na Ukrainę z trzech stron - od wschodu, m.in. z separatystycznych tzw. republik ludowych, od południa - z Krymu - oraz od północy - z Białorusi. Na Ukrainie wprowadzono stan wojenny i ogłoszono powszechną mobilizację.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: 24 Pytania - Rozmowa Poranka

Prowadzący: Dorota Kania

REKLAMA

Gość: Zbigniew Ziobro

Data emisji: 08.03.2022

Godzina emisji: 07.35

PR24/ka

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej