Negocjacje ws. KPO. Grzegorz Puda: finalizujemy rozmowy z Komisją Europejską
- Jasno deklarujemy stanowisko dot. Izby Dyscyplinarnej, odpowiednie ustawy w tej chwili są procedowane i mogę powiedzieć, że finalizujemy rozmowy ws. Krajowego Planu Odbudowy i liczymy na to, że sporne kwestie w ten sposób zostaną zamknięte - mówił w Polskim Radiu 24 minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.
2022-04-19, 08:02
Już za kilka miesięcy upłynie rok, odkąd Polska złożyła w Komisji Europejskiej projekt Krajowego Planu Odbudowy, na którego zatwierdzenie KE miała 30 dni. Od tamtego czasu Polska jest wśród ostatnich kilku państw, których KPO nie zostało zatwierdzone. Odbywa się to z całkowitym pominięciem prawa UE i ma wymiar wyłącznie polityczny. W Polskim Radiu 24 komentował to minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.
Negocjacje ws. funduszy z budżetu UE
Gość Polskiego Radia 24 wyjaśnił, że w pierwszej kolejności Polsce najbardziej zależy, aby sprawnie i bez opóźnień uruchomić unijne pieniądze z perspektywy budżetowej, przede wszystkim z tzw. polityki spójności. Przypomniał, że Polska jest jednym z liderów sprawnego wydatkowania tych funduszy. W tej sprawie polski rząd negocjuje z UE tzw. umowę partnerstwa oraz przygotowuje programy, zgodnie z którymi unijne środki będą miały być wydawane.
- Liczymy na sfinalizowanie formalnych negocjacji umowy partnerstwa do połowy roku, co oznaczałoby, że jeszcze w tym roku, w drugiej połowie roku będziemy starać się uruchamiać pierwsze środki z nowej perspektywy finansowej - wyjaśnił Grzegorz Puda.
Finalizacja rozmów o KPO
Minister został zapytany również o kary, nałożone na Polskę za niezamknięcie kopalni Turów oraz za odmowę likwidacji Izby Dyscyplinarnej na polecenie TSUE. Jak wyjaśnił, kary te nie będą wpływać na fundusze przyznawane Polsce.
REKLAMA
- Nasze stanowisko jest niezmienne. Zarówno jeśli chodzi o Turów, tak samo jak chodzi o Izbę Dyscyplinarną, to są kompetencje własne każdego kraju członkowskiego. Jasno oczywiście deklarujemy stanowisko dot. Izby Dyscyplinarnej, odpowiednie ustawy w tej chwili są procedowane i mogę powiedzieć, że finalizujemy rozmowy ws. Krajowego Planu Odbudowy i liczymy na to, że sporne kwestie w ten sposób zostaną zamknięte - podkreślił Puda.
- Natomiast potrącenia KE nie oznaczają pomniejszenia przydziału środków unijnych przyznanych dla Polski i zapisanych w dokumentach programowych - dodał.
Polska wobec wojny na Ukrainie
W audycji minister mówił także o unijnej pomocy w związku z przyjmowaniem przez Polskę uchodźców z Ukrainy. Jak wyjaśnił, narracja o już przyznanych środkach UE jest zafałszowana. Wytłumaczył, że środki te, które rzekomo dostaliśmy z UE na pomoc dla uchodźców, to są środki, które już raz dostaliśmy na inne cele, a teraz Komisja Europejska zgodziła się tylko przesunąć je na inny cel. Oznacza to, że jeśli zostały komuś przyznane, to trzeba by je było odebrać, by przydzielić je na pomoc uchodźcom.
REKLAMA
Minister podkreślił także, że głoszona przez media "klęska głodu", którą powodować by miała wojna na Ukrainie, nie dotyczy Polski, bo nasz kraj jest samowystarczalny żywnościowo.
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
* * *
Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"
Prowadzi: Dorota Kania
Gość: Grzegorz Puda (minister funduszy i polityki regionalnej)
Data emisji: 19.04.2022
Godzina emisji: 07.08
PR24/jmo
REKLAMA
REKLAMA