Wkrótce odblokowanie KPO? Europoseł PiS zdradził możliwy termin
- Nie może być tak, że UE będzie chwaliła Polskę za pomoc uchodźcom z Ukrainy, a UE nie będzie dawała Polsce pieniędzy. To musi się skończyć. Mamy wstępną informację, że w maju będą pieniądze na KPO - mówił w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Bogdan Rzońca.
2022-04-13, 18:30
Komisja Europejska nie planuje obecnie żadnych nowych funduszy na wsparcie krajów UE przyjmujących uchodźców z Ukrainy. Proponuje jedynie przesunięcia w ramach środków przyznanych wcześniej państwom członkowskim w budżecie UE. Polska już wcześniej informowała, że propozycje KE są nieadekwatne do skali wyzwań.
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że pytał o tę sprawę ostatnio komisarza UE ds. budżetu Johannesa Hahna. - Odpowiedział, że UE na razie przygląda się sytuacji, liczy, ilu uchodźców zostanie w Polsce czy na Słowacji. Tymczasem każdego dnia potrzebna jest dodatkowa energia, woda, gaz, środki higieniczne i żywność. Tego UE na razie nie dostrzega. Mam nadzieję, że rząd RP zwróci się z odpowiednią fakturą do KE ws. wydanych do tej pory pieniędzy. Być może uda nam się wypracować jakiś mechanizm i zdobyć pieniądze na pomoc dla uchodźców - stwierdził Bogdan Rzońca.
Zapewnił, że UE ma na to środki. - Uchwaliliśmy wieloletnie ramy finansowe na lata 2021-2027. Tych pieniędzy jest dużo, nie ma wprawdzie rubryki "dla uchodźców z Ukrainy", ale istnieje fundusz azylowy w wysokości ok. 1,1 mld euro. Na razie jednak tych pieniędzy UE nie chce użyć. Polska zakontraktowała już pieniądze z perspektywy 2014-2020 i nie posiada rezerw z tym związanych. Tymczasem podczas kryzysu migracyjnego Grecy otrzymali 4 mld euro, a Turcy ponad 6 mld euro. Nie może być tak, że Polska będzie chwalona za szlachetną pomoc, a UE nie będzie dawała nam pieniędzy. To musi się skończyć. Liczę też na pieniądze związane z KPO. Mamy wstępną informację, że będą w maju - tłumaczył europoseł PiS.
REKLAMA
Posłuchaj
Wszystkie kraje członkowskie musiały przygotować Krajowe Plany Odbudowy, aby otrzymać środki z unijnego Funduszu Odbudowy. Polska przedstawiła swój plan KE w ubiegłym roku, jednak jak dotąd nie został on zaakceptowany. Z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. Z KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów oraz o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Rozmowa PR 24
Prowadzący: Adrian Klarenbach
REKLAMA
Gość: Bogdan Rzońca (europoseł PiS)
Data emisji: 13.04.2022
Godzina emisji: 17.35
PR24
REKLAMA
REKLAMA