more_horiz

Robert Kwiatkowski: PPS wystartuje w wyborach jako część zjednoczonej opozycji

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2022 09:14
Pomysł wcześniejszych wyborów parlamentarnych, wracający od czasu do czasu w dyskusjach politycznych, był tematem rozmowy w Polskim Radiu 24 z posłem PPS Robertem Kwiatkowskim. Gość audycji "24 Pytania - Rozmowa Poranka" stwierdził, że PPS powinien iść na wybory na wspólnej liście opozycji, a liderem zjednoczonej opozycji powinien być Donald Tusk.

W 2021 roku parlamentarzyści opuszczający klub Lewicy utworzyli nowy byt w polskim parlamencie - koło parlamentarne Polskiej Partii Socjalistycznej. Koło zrzesza pięcioro członków - dwoje senatorów: Maciej Konieczny i Gabriela Morawska-Stanecka oraz troje posłów: Andrzej Rozenek, Joanna Senyszyn i Robert Kwiatkowski. W Polskim Radiu 24 właśnie Robert Kwiatkowski przedstawiał plany dotyczące nowych wyborów i udziału w nich PPS-u.

Kwiatkowski: PPS dołączy do zjednoczonej opozycji

Gość PR24 przypomniał, że sam, choć należy do koła PPS-u, nie jest członkiem partii, więc nie może podejmować decyzji wiążących dla Polskiej Partii Socjalistycznej. Równocześnie wyraził opinię, jak w nadchodzących wyborach - jego zdaniem - PPS powinien się zachować.

- Zakładam, że PPS będzie chciał wziąć udział w wyborach jako część składowa zjednoczonej opozycji. Taki jest i taki był zasadniczy powód, dla którego zdecydowaliśmy się na opuszczenie klubu parlamentarnego Lewicy - dostrzegaliśmy to, co wszyscy wówczas widzieli, że zwłaszcza w Nowej Lewicy dominują tendencje separatystyczne - mówił Robert Kwiatkowski.

Wyjaśnił, że "żeby pokonać PiS, najpierw trzeba pokonać D'Hondta", czyli poradzić sobie z ordynacją wyborczą, która - jego zdaniem - w Polsce promuje najsilniejsze ugrupowania i koalicje. Podkreślił, że "dobrą ilustracją jest sytuacja na prawicy".

Donald Tusk liderem lewicowym?

W rozmowie zwrócono uwagę na wybory na Węgrzech. Tam opozycja zjednoczyła się niemal całkowicie, tworząc jeden, wielki blok polityczny, który miał odebrać władzę rządzącej od ponad 10 lat koalicji pod wodzą Viktora Orbana. Niestety opozycja poniosła sromotną klęskę.

- Powodów było sporo, ale to racja, trzeba z tej historii wyciągać wnioski. Jawią się co najmniej dwa: po pierwsze, tamta koalicja węgierska była zbyt szeroka, obejmowała kiedyś ultranacjonalistyczny, a obecnie "tylko" prawicowy Jobbik i widać wyraźnie, że wyborcom to nie było w smak, a po drugie i chyba ważniejsze, brakowało tam lidera, brakowało takiej postaci, która te różne ugrupowania - różne pod względem profilu ideowego, politycznego - mogła ogarnąć - mówił Robert Kwiatkowski.

Zapytany o takiego lidera dla zjednoczonej opozycji, stwierdził, że wyborcy lewicowi wskazują w badaniach na Donalda Tuska, Rafała Trzaskowskiego i Szymona Hołownię. Donald Tusk jest najsilniejszym kandydatem.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
16:07 PR24_mp3 2022_04_22-07-36-02_Kwiatkowski.mp3 Robert Kwiatkowski o sytuacji politycznej na Lewicy ("24 Pytania - Rozmowa Poranka" / PR24)

* * *

Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Robert Kwiatkowski (PPS)
Data emisji: 22.04.2022
Godzina emisji: 07.35

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem