Protasiewicz: odcięcie Polsce gazu ma wywrzeć presję na Niemcy
- Zakładam, że nasza niezależność energetyczna od Rosji, najpóźniej jesienią, dzięki Baltic Pipe może być realnie osiągnięta. Natomiast Rosjanom zależy na tym, aby zmiękczyć postawę polityków niemieckich - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Jacek Protasiewicz z Koalicji Polskiej. Gazprom poinformował we wtorek PGNiG, że od środy, od godziny 8 czasu polskiego, nastąpi całkowite wstrzymanie dostaw gazu w ramach kontraktu jamalskiego,
2022-04-27, 08:31
Minister klimatu Anna Moskwa oświadczyła, że "Polska jest przygotowana na zupełne odcięcie dopływu rosyjskich surowców". Jak dodała, ani dekret prezydenta Rosji o płatnościach w rublach, ani pismo wzywające do regulowania płatności w rublach, które PGNiG otrzymało od Gazpromu, nie są dla spółki zobowiązujące.
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 mamy do czynienia z odsłoną rosyjsko-unijnej wojny. - Rosja zawsze w zanadrzu miała jako broń szantaż gazowy. Zgodnie z zapewnieniami rządu byliśmy przygotowani na taki scenariusz. Niepokoi mnie tylko wypowiedź ministra Naimskiego, że w konsekwencji mogą pojawić się perturbacje. Być może nie będą dotyczyć odbiorców indywidualnych, ale pamiętajmy, że polski przemysł zużywa dużo gazu - powiedział Jacek Protasiewicz.
Poseł zauważył, że Rosja nie będzie mogła więcej użyć szantażu gazowego wobec tych państw, które przetrwają obecną sytuację. - Największym odbiorcą rosyjskiego gazu w UE są Niemcy. Odcięcie Polsce dopływu gazu ma wywrzeć presję psychologiczno-polityczną na Niemcy, że również ich to może spotkać. Zakładam, że nasza niezależność energetyczna od Rosji, najpóźniej jesienią, dzięki Baltic Pipe może być realnie osiągnięta. Natomiast Rosjanom zależy na tym, aby zmiękczyć postawę polityków niemieckich, na których presję wywiera również wiele państw UE, łącznie z przewodniczącą KE - tłumaczył Protasiewicz.
- Polska odcięta od gazu z Rosji. Naimski zapewnia, że nie oznacza to zmian dla odbiorców
- Wstrzymanie dostaw rosyjskiego gazu do Polski. PGNiG otrzymało zawiadomienie od Gazpromu
- Komisarz UE ds. energii: państwa Unii będą wspólnie kupować gaz, aby uniknąć wewnętrznej konkurencji
Poseł Unii Europejskich Demokratów podkreślił, że w tej sprawie Polska może zastosować retorsje. - Wstrzymanie dostaw rosyjskiego gazu jest złamaniem umowy. Poprzedni spór arbitrażowy dotyczył rozliczeń, a ten będzie dotyczył dostarczania produktu o znaczeniu strategicznym. PSL-Koalicja Polska przygotowało projekt ustawy, który pozwala nam na nacjonalizację rurociągu jamalskiego, czyli pozbawienie Rosji instrumentu dostarczania, poza Nord Stream 1, gazu do Niemiec - powiedział Jacek Protasiewicz.
Posłuchaj
Gazprom poinformował we wtorek PGNiG, że od środy, od godziny 8 czasu polskiego, nastąpi całkowite wstrzymanie dostaw gazu w ramach kontraktu jamalskiego - podała polska spółka. Podanym przez Gazprom powodem jest odrzucenie przez PGNiG płatności w rublach.
REKLAMA
Zgodnie z informacją PGNiG, rosyjski koncern podał, że wstrzymanie dostaw nastąpi w wyniku zakazu ich realizacji nałożonego na Gazprom zgodnie z postanowieniami dekretu prezydenta Federacji Rosyjskiej z 31 marca 2022 r., w związku z kontynuowaniem przez polską spółkę rozliczania jej zobowiązań za gaz dostarczany przez Gazprom zgodnie z aktualnymi warunkami i odrzuceniem możliwości dokonywania ostatecznej płatności w rublach.
W ocenie PGNiG, wstrzymanie dostaw gazu stanowi naruszenie kontraktu jamalskiego. W związku z tym spółka podejmie stosowne działania zmierzające do przywrócenia realizacji dostaw gazu ziemnego w ramach kontraktu, oraz zastrzega sobie prawo do skorzystania z wszelkich przysługujących jej uprawnień kontraktowych, jak również z uprawnień wynikających z przepisów prawa.
***
Audycja: "24 pytania-rozmowa poranka"
Prowadzący: Eliza Olczyk
Gość: Jacek Protasiewicz (Koalicja Polska - Unia Europejskich Demokratów)
Data emisji: 27.04.2022
Godzina emisji: 7.35
PR24
REKLAMA
REKLAMA