more_horiz

Urbaniak: Putin chce zwycięstwa za wszelką cenę. Nie liczy się z kosztami

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 09:02
Martwię się, że Rosjanie zrobią wszystko, żeby 9 maja można już było robić wielką paradę. W przeciwnym razie zastanawiam się, co zrobi Putin. Bo jak ma się odbyć triumfalna parada bez zwycięzcy? Trochę nerwowo tam jest - mówił w Polskim Radiu 24 poseł KO Jarosław Urbaniak.

Zbliża się 9 maja. Ten dzień jest największym świętem w Rosji - to rocznica podpisania kapitulacji przez Niemcy wobec przedstawiciela Związku Sowieckiego. Dzień Zwycięstwa nad Faszyzmem jest zawsze okazją do wielkich parad na placu Czerwonym w Moskwie i fetowania największych triumfów Federacji Rosyjskiej, a wcześniej Związku Sowieckiego. W tym roku sytuacja jest szczególna. Rosja od ponad 2 miesięcy toczy wojnę z Ukrainą i nie odnosi na niej szczególnych zwycięstw. W Polskim Radiu 24 mówił o tym Jarosław Urbaniak z KO.

Zbliża się 9 maja. Co zrobi Rosja?

Gość PR24 stwierdził, że podczas święta 9 maja spodziewa się ze strony Władimira Putina "czegoś nieładnego". Wyjaśnił, że do święta - które zawsze było okazją do przesady w każdym zakresie - zostało niewiele czasu, a tymczasem "wszystkie dotychczasowe plany spełzły na niczym".

- Putin jak Putin, ale jego całe zaplecze kombinuje szybko, co tu zrobić takiego, żeby jakaś parada była, żeby był jakiś przytup, że "oto my jesteśmy wielka Rosja, oto my jesteśmy zwycięzcy". Obawiam się o Mariupol i o to, co się dzieje w Mariupolu. Rosjanie są w stanie dołożyć wszelkich starań, żeby jednak zdobyć Mariupol do końca i wybić co do nogi tych żołnierzy, którzy się tam bronią - mówił Jarosław Urbaniak.

Wyjaśnił, że obawia się tego, co może czekać Ukrainę, bo Rosja i Putin nie mogą sobie pozwolić na "zwycięską paradę bez zwycięzcy". - Trochę nerwowo tam jest. I zdaje się, że to jest dla nas i przede wszystkim dla Ukrainy dobry sygnał, że po stronie rosyjskiej jest nerwowo, że Rosja wykorzystuje już wszystkie siły, że najdroższe rakiety w tej chwili lecą z Morza Czarnego, ze statków rosyjskich na Mariupol. Z kosztami tam się nikt nie liczy najwyraźniej - dodał poseł PO.

"Ma być zwycięstwo militarne i gospodarcze"

Gość PR24 podkreślił, że w jego opinii gospodarka Rosji pędzi ku całkowitej klęsce, a rosyjska waluta - rubel - umacniana jest sztucznie, bo takie rzeczy daje się robić przy pomocy manipulacji na rynku finansowym. - Można ratować rubla, można ratować każdą walutę. Tylko jaką ceną? Rosjanie mają zasoby, ale nie ma takiego państwa na świecie, które by miało nieprzebrane zasoby, które się non stop będą uzupełniać. Więc mam wrażenie, że to ratowanie rubla będzie rosyjską gospodarkę kosztować bardzo wiele - stwierdził Jarosław Urbaniak.

Wyjaśnił, że w jego opinii to wygląda tak, jakby Putin nakazał swoim ludziom, by z kosztami się nie liczyli, bo "ma być zwycięstwo". To ma dotyczyć spraw militarnych, ale też gospodarczych - by pokazać, że mimo sankcji gospodarka sobie radzi.

- A przecież najbardziej namacalnym sposobem pokazania, że "sankcje sankcjami, ale tutaj się nic nie dzieje", jest właśnie kurs rubla. Jestem ciekawy, jak długo wytrzymają, podtrzymując ten wysoki kurs rubla - dodał.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
16:02 PR24_mp3 2022_05_06-07-35-46_Urbaniak.mp3 Jarosław Urbaniak o sytuacji gospodarczej i militarnej Rosji w kontekście wojny na Ukrainie ("24 Pytania - Rozmowa Poranka" / PR24)

* * *

Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Jarosław Urbaniak (KO)
Data emisji: 06.05.2022
Godzina emisji: 07.35

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem