Poprawki do ustawy dot. SN. Maria Koc: senacka większość chce zasiać niepewność w KE

- Ustawa dot. SN w kształcie, w jakim wyszła z Sejmu, realizowała "kamienie milowe" ustalone przez polski rząd i Komisję Europejską. Intencją większości senackiej było zasianie niepewności w KE - oceniła na antenie Polskiego Radia 24 Maria Koc, senator PiS.

2022-06-02, 08:00

Poprawki do ustawy dot. SN. Maria Koc: senacka większość chce zasiać niepewność w KE
Maria Koc krytycznie oceniła poprawki w ustawie dot. Sądu Najwyższego, które przegłosowała senacka większość. Foto: PR24/MS

Senat przyjął z poprawkami nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Zakłada ona między innymi likwidację Izby Dyscyplinarnej. Zmiany mają pozwolić na zakończenie sporu z Komisją Europejską i odblokowanie dla Polski pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. Podczas wczorajszego głosowania za ustawą opowiedziało się 97 senatorów. Nikt nie był przeciwny ani nie wstrzymał się od głosu.

Poprawki do ustawy dot. SN. Koc: zmieniają sens tego, co wprowadził Sejm

Senator PiS tłumaczyła w PR24, dlaczego przedstawiciele Zjednoczonej Prawicy w izbie wyższej zagłosowali za ustawą, choć krytycznie oceniają większość wprowadzonych poprawek. - Ponieważ są to ustawy przygotowane przez rząd i przyjęte przez Sejm, to - co do zasady - my się na nie zgadzamy - stwierdziła. Senatorowie ZP, tłumaczyła Maria Koc, sprzeciwili się poprawkom, ale poparli ustawę, bo "powinna być jak najszybciej przyjęta", a kolejne zmiany wprowadzi do niej Sejm.

W opinii gościa PR24 przyjęte przez większość senacką poprawki "w dużej mierze zmieniają sens" zaakceptowanych przez Sejm zmian w Sądzie Najwyższym. Posłowie jednak jeszcze się do nich odniosą, a sama ustawa "uzyskała akceptację obu izb parlamentu". - Jest to pewien sygnał, który być może będzie ważny także dzisiaj, przy ogłoszeniu decyzji o przyjęciu przez Komisję Europejską polskiego KPO - stwierdziła senator.

Czytaj także:

Jedna z poprawek przywraca do pracy sędziów, którzy zostali zawieszeni w wyniku postępowań dyscyplinarnych. Inna zakłada, że w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej będą mogli zasiadać sędziowie z siedmioletnim stażem w Sądzie Najwyższym. Większość senacka opowiedziała się też za poprawkami, zgodnie z którymi sędziowie Izby Dyscyplinarnej przestaną orzekać w Sądzie Najwyższym w dniu wejścia w życie nowelizacji ustawy, bez możliwości przejścia w stan spoczynku.

Posłuchaj

Maria Koc: poprawki Senatu wypaczają sens ustawy dot. Sądu Najwyższego (Polskie Radio 24/24 pytania - rozmowa poranka) 15:43
+
Dodaj do playlisty

"Senat przypisuje sobie kompetencje, których nie ma"

Według Marii Koc większość w Senacie wprowadziła poprawki, z których większość "wydaje się niekonstytucyjna". - Władza ustawodawcza wchodzi w kompetencję władzy sędziowskiej. Trójpodział władzy zostaje zaburzony. Senat przypisuje sobie kompetencje, których nie ma, jakich nie nadaje mu konstytucja. Jeżeli sędzia został powołany przez prezydenta, jest sędzią. Nie można tego znieść ustawą. Podobnie jest z wyrokami sądu - oceniła.

Polityk PiS podkreśliła także, że ustawa dot. SN w kształcie, w jakim wyszła z Sejmu, realizowała "kamienie milowe" ustalone przez polski rząd i Komisję Europejską. - Myślę, że intencją senackiej większości było zasianie niepewności w Komisji Europejskiej - stwierdziła. W jej opinii do wprowadzenia zmian nie obligują Polski ani KE, ani wyroki TSUE. - Senat kieruje się polityką. Chce zasiać wątpliwości w Komisji Europejskiej, części społeczeństwa polskiego, że środki z KPO nie trafią do kraju, bo jakieś poprawki nie zostały uwzględnione przez Sejm - stwierdziła Maria Koc.

***

Audycja: "24 Pytania-Rozmowa Poranka"

REKLAMA

Prowadzący: Stanisław Janecki 

Gość: Maria Koc (PiS)

Data emisji: 2.06.2022

Godzina emisji: 7.06

REKLAMA

ms/PR24, IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej