Kryj: dla opozycji ważniejsza jest "krzywda" dotykająca kasty sędziowskiej niż wojna na Ukrainie
- To, co dzieje się w polskiej i europejskiej przestrzeni politycznej, pozwala wyrazić obawę, że pewnie znajdą się inne powody do ataków na Polskę i rząd, żeby blokować wypłatę środków z KPO - mówił w Polskim Radia 24 poseł PiS Andrzej Kryj.
2022-06-10, 08:00
Sejm odrzucił w czwartek kluczowe poprawki Senatu, zgłoszone do ustawy o Sądzie Najwyższym. Chodzi o przepisy, które mają spełnić warunki porozumienia rządu z Komisją Europejską i doprowadzić do odblokowania środków z Krajowego Planu Odbudowy. Ustawa likwiduje Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego i zastępuje ją organem działającym na innych zasadach - Izbą Odpowiedzialności Zawodowej. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 posłowie zagłosowali zgodnie z oczekiwaniami. - Zrobiliśmy to, co było do przewidzenia. Wśród oczekiwań poprzedzających akceptację dla polskiego KPO była likwidacja Izby Dyscyplinarnej SN. Zapowiadało to też kierownictwo PiS i prezydent RP. Nie czuję satysfakcji z tego powodu, bo atmosfera na sali sejmowej była zła, pełna agresji. To, co dzieje się w polskiej i europejskiej przestrzeni politycznej, pozwala wyrazić obawę, że pewnie znajdą się inne powody do ataków na Polskę i rząd, żeby blokować wypłatę środków z KPO - powiedział Andrzej Kryj.
Poseł PiS przypomniał, że takie oczekiwania artykułował m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. - To pokazuje sposób myślenia totalnej opozycji. Hasło, że władze w Warszawie może obalić ulica i zagranica, jest aktualne w tym środowisku. Potwierdzają to kolejne rezolucje Parlamentu Europejskiego. Ci ludzie zapominają, w jakiej sytuacji międzynarodowej się znajdujemy. Okazuje się, że wojna na Ukrainie jest mniej istotna niż rzekomy brak demokracji w Polsce i "krzywda", która dotyka nadzwyczajną kastę sędziowską - tłumaczył Kryj.
Senat do projektu chciał wprowadzić kilkadziesiąt poprawek - jedna z nich przywracałaby do pracy sędziów, którzy zostali zawieszeni w wyniku postępowań dyscyplinarnych. Sejm odrzucił jednak proponowane zmiany i zostawił jedynie kilka poprawek redakcyjnych i porządkujących. W ocenie rządu ostateczny projekt jest zbliżony do tego, który przygotował prezydent i wypełnia warunki porozumienia z Komisją Europejską ws. KPO.
REKLAMA
Warunki wypłacenia środków z KPO
Krajowy Plan Odbudowy to wielomiliardowe wsparcie finansowe dla krajów członkowskich na czas kryzysu. Komisja zwlekała z zatwierdzeniem KPO dla Polski w związku z zastrzeżeniami do reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Przez rok trwały negocjacje w tej sprawie, ostatecznie Komisja i rząd zawarły porozumienie.
Posłuchaj
Jak mówiła w Warszawie szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen - środki z KPO zostaną wypłacone wtedy, gdy Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zostanie zlikwidowana, decyzje wydane przez Izbę zostaną wycofane, a sędziowie zyskają możliwość rewizji postępowań.
REKLAMA
Do 2023 roku wszyscy sędziowie usunięci z zawodu według obecnie obowiązującego prawa mają zyskać możliwość powrotu do pracy. Według polskiego rządu część z tych zmian była już wcześniej planowana.
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: 24 Pytania - Rozmowa Poranka
REKLAMA
Prowadzący: Adrian Klarenbach
Gość: Andrzej Kryj (PiS)
Data emisji: 10.06.2022
Godzina emisji: 7.06
REKLAMA
PR24
REKLAMA