Samowystarczalność energetyczna Polski. Sawicki: musimy postawić na biogaz, który nam ją zapewni
- Najważniejszym źródłem uzupełniającym i gwarantującym prąd i energię przy braku słońca jest biogaz, który można produkować ze wszystkiego, co jest produktem odpadowym z rolnictwa, przetwórstwa rolno-spożywczego, ale także z odpadów biodegradowalnych - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Sawicki (PSL).
2022-06-27, 08:30
W 2030 roku ok. 80 proc. wytwarzanej przez Grupę Tauron energii ma pochodzić ze źródeł odnawialnych. Takie jest główne założenie nowej strategii firmy, ogłoszonej podczas Kongresu 590 w podwarszawskim Nadarzynie.
W rozmowie z Krzysztofem Świątkiem o samowystarczalności energetycznej Polski, a także o inwestycjach w energię odnawialną, mówił Marek Sawicki.
- Polska powiatowa w ciągu trzech-pięciu lat może być samowystarczalna energetycznie - bez gazu, bez węgla, bez dostaw z zewnątrz. Wystarczy słońce, wiatr i biogaz. W Polsce potencjału biogazu jest najmniej 16 mld m sześc., tyle, co importujemy gazu ziemnego łącznie z całego świata - stwierdził.
Polska powiatowa niezależna energetycznie
W ocenie polityka PSL dla celów komunalnych w Polsce powiatowej, w miastach do 50 tys. mieszkańców, powinniśmy bardzo szybko przejść do inwestycji w zakresie energii odnawialnej.
REKLAMA
Marek Sawicki zadeklarował, że będzie prowadził rozmowy z prezydentem RP w sprawie rozwoju tego sektora gospodarki.
- Niezależnie od tego, kto jest u steru władzy, czas rozpocząć budowę biogazowni. (...) Jeszcze 15 lat temu energia z biogazu była dwukrotnie droższa niż ta konwencjonalna z węgla. W powiecie powinno być 8-20 biogazowni. Wtedy kwestię stabilności energetycznej mamy rozwiązaną - podkreślił.
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
***
Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka
REKLAMA
Prowadził: Krzysztof Świątek
Gość: Marek Sawicki (PSL)
Data emisji: 27.06.2022
Godzina emisji: 07.35
REKLAMA
kmp
REKLAMA