more_horiz

"Wygraliśmy osiem razy". Michał Wójcik zapewnia o dystansie do sondaży

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2022 07:45
- My nie pracujemy dla sondaży, na co dzień spotykamy się z Polakami i realizujemy nasz program wyborczy. Jako szef struktur Solidarnej Polski jestem bardzo zadowolony z tego, jak one się rozwijają w ostatnim czasie - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 minister Michał Wójcik.

Według sondażu*, Prawo i Sprawiedliwość bez działaczy Solidarnej Polski na listach może liczyć na 34,9 proc. poparcia. Partia Zbigniewa Ziobry może liczyć na 0,7 proc. głosów. W poprzednim badaniu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" przeprowadzonym w drugiej połowie czerwca Zjednoczona Prawica razem z Solidarną Polską miała 34,5 proc. poparcia.

Najsilniejszą formacją opozycyjną jest Koalicja Obywatelska z poparciem na poziomie 27,7 proc. (poprzednio 25,4 proc.). Na trzecim miejscu Lewica z wynikiem 9,6 proc., na kolejnych - Polska 2050 Szymona Hołowni z 9,3 proc., PSL-Koalicja Polska ma w tym sondażu 5,5 proc.

Pod progiem jest Konfederacja z 4,6 proc. AgroUnia Michała Kołodziejczaka, która w marcu została zarejestrowana jako partia polityczna, ma w tym badaniu 1,3 proc.

"Podchodzę do nich z dystansem"

Michał Wójcik podkreślił w Polskim Radiu 24, że podchodzi "do sondaży z pewnym dystansem, a szczególnie do sondaży pracowni IBRiS". 

- My w tej chwili zbieramy podpisy pod akcją w sprawie obrony chrześcijan i po trzech tygodniach mamy ich prawie 46 tysięcy. Musi być minimum sto tysięcy podpisów, ale to pokazuje też, jak reagują ludzie na pewne rzeczy, które proponujemy - powiedział poseł Solidarnej Polski.

Droga SP do wyborów 

Jego zdaniem "warto sobie przejrzeć historię błędów tej pracowni". - Najlepszą drogą do wyborów dla Solidarnej Polski byłby wspólny strat z Prawem i Sprawiedliwością w ramach Zjednoczonej Prawicy - przyznał członek Rady Ministrów.

- Wygraliśmy osiem razy i nie stoi na przeszkodzie, żeby wygrać po raz dziewiąty, ale to nie tylko od nas zależy. To jest polityka, każdy scenariusz trzeba brać pod uwagę, dlatego wzmacniamy nasze struktury, bylibyśmy nieodpowiedzialni, gdybyśmy tak nie robili - zaznaczył Michał Wójcik. 

*Badanie zostało przeprowadzone przez IBRiS w dniach 29-30 lipca na 1000-osobowej grupie respondentów. Zrealizowano je metodą CATI.

Posłuchaj
15:10 michał wójcik.mp3 Michał Wójcik o Solidarnej Polsce ("24 Pytania - Rozmowa Poranka" / PR24) 

"Środki z KPO powinny być wypłacone"

W dalszej części rozmowy Minister Michał Wójcik powiedział także, że Polsce należą się pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy. W Polskim Radiu 24 przedstawiciel Solidarnej Polski skrytykował system, w którym państwa, które nie dostają wypłat z Funduszu, muszą do niego się dokładać.

- Mamy płacić za zobowiązania innych krajów, a my - jak rozumiem - mamy środków nie dostać - to jest chora sytuacja - podkreślił minister Michał Wójcik.

Jak stwierdził, "urzędnicy brukselscy bawią się" podczas gdy trwa wojna i okres postpandemiczny, a gospodarki wszystkich krajów Unii Europejskiej są w trudnej sytuacji.

Czytaj więcej:

* * *

Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"
Prowadziła: Eliza Olczyk
Gość: Michał Wójcik (minister-członek Rady Ministrów, Solidarna Polska)
Data emisji: 3.08.2022
Godzina emisji: 7.06

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/PR24/nt

Zobacz także

Zobacz także