more_horiz

Uchodźcy wojenni w Polsce. Bogusław Liberadzki: unijne wsparcie dla naszego kraju jest niewystarczające

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2022 08:38
- Ponad 500 mln euro zostało skierowanych do Polski. Spodziewałbym się nie 500 mln, ale wielokrotności tej kwoty - przyznał w rozmowie z Polskim Radiem 24 Bogusław Liberadzki (europoseł z Lewicy). 

Podczas spotkania z fińską premier, Mateusz Morawiecki, podkreślił, że kraje takie jak Polska i Finlandia, które są świadome sytuacji na Ukrainie, starają się przekonywać KE, by działać szybciej, odważniej i bardziej hojnie, jeśli chodzi o dostarczanie funduszy Ukrainie.

Morawiecki powiedział też, że nasz kraj spodziewa się kolejnej fali uchodźców i dlatego "uważamy, że KE i jej myślenie powinno opierać się bardziej na solidarności z Polską, Słowacją i innymi krajami, które przyjmą większość z tych uchodźców". Jak zauważył, pierwsza fala uchodźców została przyjęta przez Polskę przy relatywnie niewielkiej pomocy ze strony UE, jeśli chodzi o koszty wsparcia.

Odnosząc się do tej kwestii, Bogusław Liberadzki, przyznał, że środki, które Polska w kwietniu dostała z Brukseli ponad 562 mln euro zaliczki na wydatki związane z uchodźcami, to była zdecydowanie niewystarczająca pomoc. 

- Stopień zniszczenia na Ukrainie jest gigantyczny, spowoduje wielką niedolę. Możemy się spodziewać nowej fali uchodźców. Dokąd oni pójdą? Najlepsze doświadczenia mają tylko z Polską - podkreślił.

Wspólny front

Europoseł Lewicy przypomniał, że problem uchodźstwa w mniejszym stopniu dotyczy również takich krajów jak Czechy, Węgry, Rumunia, Słowacja.  

- Namawiałbym polski rząd do stworzenia koalicji międzynarodowej, by razem z innymi krajami, gdzie też przybywają uchodźcy, postarał się o pozyskanie wsparcia finansowego z UE - apelował. 

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
12:26 PR24 2022_11_21-07-35-34.mp3 Bogusław Liberadzki o unijnych środkach na pomoc uchodźcom ("24 pytania-rozmowa poranka")

***

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadzący: Stanisław Janecki

Gość: Bogusław Liberadzki (europoseł, Lewica)

Data emisji: 21.11.2022

Godzina emisji: 07.35

kmp

Zobacz także

Zobacz także