more_horiz

Reparacje wojenne. Polityk Lewicy: Polska nie była podmiotem, tylko przedmiotem powojennych ustaleń

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2023 08:30
Pytany o sprawę reparacji, Bogusław Liberadzki z Nowej Lewicy mówił w Polskim Radiu 24, że powinniśmy "zawsze podkreślać, co stało się podczas II wojny światowej w Polsce", że Polacy nie byli bierni podczas okupacji, że intensywnie pomagali Żydom, a przede wszystkim, że ustalenia dotyczące Polski tzw. Wielka Trójka poczyniła ponad naszymi głowami. - Byliśmy przedmiotem, a nie podmiotem - mówił Bogusław Liberadzki.

Jednym z istotnych tematów w polityce międzynarodowej Polski jest sprawa reparacji wojennych od Niemiec. Zespół parlamentarny, który stworzył w tej sprawie raport, oszacował polskie straty wojenne spowodowane przez III Rzeszę na kwotę przekraczającą 6 bilionów i 200 mld zł. W Polskim Radiu 24 mówił o tym europoseł Nowej Lewicy Bogusław Liberadzki.

Gość audycji podkreślił, że "nie ma nic przeciwko temu", aby Niemcy zapłaciły te ponad 6 bln zł, a nawet więcej, ale wyraził wątpliwość, czy to w ogóle byłoby możliwe. Przypomniał także, że Polska i Europa jest w konkretnej sytuacji - polityki wewnętrznej (w Polsce zbliżają się wybory), ale także polityki zewnętrznej z trwającą za wschodnią granicą wojną. Także w obliczu tej wojny ważne jest, jak mówił, aby nakłonić Niemców do większego wsparcia Ukrainy.

Polska uzyska reparacje wojenne od Niemiec?

- Powinniśmy po pierwsze zawsze podkreślać, że to, co stało się podczas II wojny światowej w Polsce, nigdy się nie zdarzyło wcześniej i oby się nie zdarzyło nigdy później. Po drugie nie jest prawdą to, co niektórzy publicyści mówili, że Polacy biernie przyjęli okupację niemiecką. Polska była jedynym państwem z tak rozbudowanym ruchem oporu. W zasadzie prawie każdy dorosły Polak był w ruchu oporu, w różnych formacjach. Kolejna rzecz jest taka, że Polska była jedynym państwem, które w tak dużej skali udzielało pomocy narodowi żydowskiemu i obywatelom - w tym także polskim, ale nie tylko polskim - pochodzenia żydowskiego. Z punktu widzenia zachowania społecznego to było bardzo szlachetne - wymieniał Bogusław Liberadzki.

- I wreszcie: decyzje, które zapadły na koniec II wojny światowej, to były decyzje, które spowodowała Wielka Trójka. My byliśmy przedmiotem, a nie podmiotem - przypomniał europoseł Nowej Lewicy.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
13:58 PR24 2023_01_12-07-35-36_Liberadzki.mp3 Bogusław Liberadzki o reparacjach wojennych: to nieprawda, że Polska biernie przyjęła okupację ("24 Pytania - Rozmowa poranka" / PR24)

* * *

Audycja: "24 pytania - Rozmowa poranka"
Prowadzi: Stanisław Janecki
Gość: Bogusław Liberadzki (Nowa Lewica)
Data emisji: 12.01.2023
Godzina emisji: 07.35

PR24/jmo/kor

Zobacz także

Zobacz także