more_horiz

Marek Suski o tzw. ustawie wiatrakowej: budynki mieszkalne muszą być chronione

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2023 08:16
Obecne propozycje tzw. ustawy wiatrakowej to kompromis między interesem stawiających wiatraki i tych, którzy obok nich mieszkają - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł PiS Marek Suski. - To jest szukanie złotego środka. Budynki mieszkalne, gdzie ludzie żyją i przebywają większość czasu, powinny być chronione - dodał.

Prawdopodobnie w środę Sejm zajmie się głosowaniem nad tzw. ustawą wiatrakową, regulującą zasady stawiania elektrowni wiatrowych. We wtorek komisje rekomendowały odrzucenie poprawek opozycji.

- Będzie trochę mniejsza możliwość postawienia dużej liczby wiatraków, ale też, patrząc na interes drugiej strony, ludzie na spotkaniach mówią nam, że są zaniepokojeni tym, że będą mieli wiatraki tuż przy domu - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł PiS Marek Suski, komentując propozycje nowego prawa. - 500 metrów to nie jest wcale bardzo daleko, a przy 700 metrach już te skutki negatywne będą minimalne - dodał.

- Zwiększenie limitu odległości od domów z 500 do 700 metrów to "kompromis między interesem stawiających wiatraki i tych, którzy obok nich mieszkają". - To jest szukanie złotego środka - tłumaczył. Jak zaznaczył, "te 700 metrów nie podoba się ani tym, którym mówimy, że koło nich będą stały wiatraki, ani tym, którzy będą inwestorami. Ale każdy mówi: jednak będziemy mogli stawiać, a oddalenie będzie dużo większe, a szkodliwość dużo mniejsza. To szukanie kompromisu, a kompromis ma to do siebie, że trochę się nie podoba każdej ze stron, ale każda jest trochę zadowolona - stwierdził poseł PiS.

"Budynki mieszkalne powinny być chronione"

- Państwo musi dbać o to, by obywatele sami sobie krzywdy nie robili - stwierdził polityk, pytany, czy nie lepiej zezwolić na stawianie wiatraków w ramach planów zagospodarowania przestrzennego. - Budynki gospodarcze mogą być stawiane bez ograniczeń odległości od wiatraków, a jednak budynki mieszkalne, gdzie ludzie żyją i przebywają większość czasu, powinny być chronione - podkreślił Marek Suski.

Posłuchaj
19:48 Marek-Suski--PR24_mp3 2023_02_08-07-07-48.mp3 Marek Suski: 700 metrów minimalnej odległości wiatraków od zabudowań to kompromis między interesem stawiających wiatraki i tych, którzy obok nich mieszkają ("24 pytania - Rozmowa poranka"/ PR24)

Więcej w nagraniu.

We wtorek sejmowe komisje zagłosowały za odrzuceniem prawie wszystkich poprawek do projektu ustawy wiatrakowej. Nie zmieniło się główne założenie dokumentu - instalacje wiatrowe będą mogły powstawać w odległości minimum 700 metrów od zabudowań. Limit ten nie dotyczy budynków gospodarczych i rolniczych. Pierwotny projekt rządowy przewidywał kryterium odległościowe 500 metrów.

Czytaj także:

***

Audycja: "24 pytania - Rozmowa poranka"

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Marek Suski (poseł PiS)

Data emisji: 8.02.2023

Godzina emisji: 7.06


PolskieRadio24/ mbl

kor

Zobacz także

Zobacz także