Elektrownie wiatrowe w Hiszpanii nie zdają egzaminu. Rekordowe zużycie gazu ziemnego
Rząd Pedro Sancheza podał, że w sierpniu 2022 r. w Hiszpanii zanotowano rekordowe udziały gazu ziemnego w produkcji energii elektrycznej. Sięgnęły one poziomu blisko 33 proc.
2022-09-24, 02:05
Według hiszpańskich władz nienotowane wcześniej wysokie zużycie gazu ziemnego do produkcji energii elektrycznej to efekt przestojów w produkcji energii na farmach wiatrowych z powodu braku wiatru oraz niedoborów wody w hydroelektrowniach w związku z suszą.
Zapotrzebowanie na gaz ziemny
Dziennik "El Mundo" odnotował, że zwiększone zapotrzebowanie na gaz ziemny do produkcji energii elektrycznej wynikało również z konieczności zapewnienia pracy klimatyzatorów podczas tegorocznego lata, uznawanego za jedno z najbardziej upalnych w ciągu ostatniego stulecia.
Powołująca się na statystyki ministerstwa środowiska gazeta wskazała, że we wrześniu 2022 r. może paść kolejny rekord zużycia gazu ziemnego do produkcji prądu, gdyż od czerwca br. jego udziały sukcesywnie rosną.
Gazeta ujawniła, że 15 września udział gazu ziemnego w produkcji energii elektrycznej w Hiszpanii sięgnął poziomu 45 proc. Przypomniała, że przed rokiem średni udział gazu we wrześniu wynosił jedynie 23,9 proc.
REKLAMA
Ograniczenia w Hiszpanii
Chociaż Hiszpania nie jest tak uzależniona od rosyjskiego gazu, jak inne państwa członkowskie UE, hiszpański parlament zgodził się na 8-proc. redukcję zużycia gazu.
- Temperatura klimatyzacji w większości budynków użyteczności publicznej i przedsiębiorstw nie może być latem niższa niż 27°C. A zimą ogrzewanie nie powinno przekraczać 19°C.
- Drzwi sklepów klimatyzowanych muszą być zamknięte.
- Brak nocnego oświetlenia elewacji sklepów oraz pomników.
- Rekordowa cena gazu na unijnym rynku. To efekt rosyjskich manipulacji dostawami
- Oszczędzanie energii. Unijny komisarz apeluje: ograniczmy ogrzewanie zimą o 2-3 stopnie
- "Ograniczenie zużycia gazu będzie miało głębokie implikacje". Nowy raport
dz/PAP
REKLAMA