Zalewska o uchyleniu przez PE immunitetu europosłom PiS: nie da się nas wystraszyć

2023-11-10, 07:57

Zalewska o uchyleniu przez PE immunitetu europosłom PiS: nie da się nas wystraszyć
Zalewska: w PE przekroczono kolejną granicę . Foto: Aleksiej Witwicki/Forum

- Z powodu lajkowania czegoś, co było cytatem, zapadła decyzja polityczna, że trzeba wystraszyć eurodeputowanych - mówiła w Polskim Radiu 24 europoseł Prawa i Sprawiedliwości Anna Zalewska. Parlament Europejski zdecydował o uchyleniu immunitetu europosłom PiS: Beacie Kempie, Beacie Mazurek, Patrykowi Jakiemu i Tomaszowi Porębie.

Sprawa ma związek ze spotem PiS ostrzegającym przed polityką migracyjną PO, który promowało czworo europosłów. 

O nawoływanie do nienawiści oskarżył europosłów PiS Rafał Gaweł, założyciel Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Mieszka on obecnie w Norwegii, gdzie otrzymał azyl polityczny. Kilka lat temu został skazany przez polski sąd za oszustwa gospodarcze.

Gaweł zarzucił europosłom, że "popełnili przestępstwa rasistowskie na terenie Polski", podając dalej lub lajkując w mediach społecznościowych spot wyborczy PiS z kampanii przed wyborami samorządowymi w 2018 roku. Spot dotyczył zagrożeń związanych z napływem nielegalnych imigrantów do Europy.

Gość Polskiego Radia 24 podkreśliła, że sytuacja jest kuriozalna. - To, co się wydarzyło w Parlamencie Europejskim, nie jest już tylko groteską i hipokryzją. W tym nie chodzi nawet o podwójne standardy. To jest po prostu groźne, bo przekroczono kolejną granicę. Wcześniej były to pseudodebaty, poprawność polityczna i kordony sanitarne. Za lajkowanie czegoś, co było cytatem, zapadła decyzja polityczna, że trzeba wystraszyć eurodeputowanych. Nas nie da się wystraszyć - powiedziała Anna Zalewska.   

Zarzuty

Rafał Gaweł, który przebywa w Norwegii, wniósł akt oskarżenia posiłkowego przeciwko europosłom PiS w listopadzie 2021 r. po tym, gdy prokuratura dwukrotnie oddalała zarzuty jako bezzasadne. Sędzia warszawskiego sądu, członkini stowarzyszenia Iustitia, Edyta Snastin-Jurkun skierowała do Parlamentu Europejskiego wniosek o uchylenie immunitetu.

Gilles Lebreton, poseł sprawozdawca w Komisji Prawnej PE, której zadaniem jest opiniowanie takich wniosków, uznał, że jest on motywowany politycznie i rekomendował jego odrzucenie. Jednak we wtorek Komisja Prawna zagłosowała za przyjęciem wniosku.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

***

Audycja24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadził: Adrian Klarenbach

Gość: Anna Zalewska (eurodeputowana PiS)

Data emisji: 10.11.2023

Godzina emisji: 7.06

PR24

Polecane

Wróć do strony głównej