Gramatyka o zmianach w traktatach UE: wieloma z tych propozycji Polska powinna być zainteresowana
- Podpisanie umowy międzynarodowej, jaką była UE, spowodowało oddanie części suwerenności na rzecz organizmu ponadpaństwowego, m.in. zadecydowaliśmy o wspólnej walucie, otwarciu ruchu granicznego czy rezygnacji z ceł (…). Widzę w tym wyłącznie korzyści, choć są elementy czasami bardziej, a czasami mniej uciążliwe dla normalnych ludzi - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Gramatyka (Polska 2050).
2023-12-19, 09:11
Wiceminister klimatu Anita Sowińska poinformowała w Brukseli dziennikarzy, że przekazanie przez unijnych ministrów do Rady Europejskiej propozycji Parlamentu Europejskiego dotyczących zmian unijnych traktatów było kwestią proceduralną. - Jesteśmy związani traktatami i musimy przekazać stanowisko PE do Rady Europejskiej - powiedziała.
Zmiana traktatów unijnych wymaga jednomyślności krajów członkowskich. Część państw UE jest jednak przeciwna propozycjom PE.
"Zmienia się rzeczywistość wokół nas"
Michał Gramatyka komentował stanowisko Polski w pracach nad zmianą traktatów. - Zawsze pod koniec kadencji Parlamentu Europejskiego wszystkie środowiska polityczne zgłaszają swoje propozycje zmian traktatowych. PE nie ma inicjatywy legislacyjnej, więc to Rada Europejska musi decydować, które z tych propozycji i w jakim horyzoncie będą negocjowane (…). Po decyzji Rady będziemy dopiero w jednej trzeciej procesu legislacyjnego. Tych propozycji jest 246, niektóre z nich są bardzo kontrowersyjne, jak rezygnacja z prawa weta dla państw wchodzących w skład wspólnoty europejskiej, inne mniej kontrowersyjne, jak wzmocnienie pozycji państw przy uruchamianiu tzw. procedury naruszeniowej - wyjaśniał.
- Zmiany traktatów UE wynikają z tego, że zmienia się rzeczywistość wokół nas. One bardziej albo mniej powinny odzwierciedlać zmiany rzeczywistości. Wieloma z tych propozycji Polska powinna być zainteresowana, nie dziwi mnie stanowisko pani minister - zauważył poseł, podkreślając, że Polska ma wiele korzyści z uczestnictwa w Unii Europejskiej.
REKLAMA
Posłuchaj
Główne zmiany w dokumencie przyjętym w listopadzie przez PE to rezygnacja z zasady jednomyślności w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach i przeniesienie kompetencji z poziomu państw członkowskich na poziom UE m.in. poprzez utworzenie dwóch nowych kompetencji wyłącznych UE - w zakresie ochrony środowiska oraz bioróżnorodności - a także znaczne rozszerzenie kompetencji współdzielonych, które obejmowałyby siedem nowych obszarów: politykę zagraniczną i bezpieczeństwa, ochronę granic, zdrowie publiczne, obronę cywilną, przemysł i edukację.
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka
REKLAMA
Prowadzący: Dorota Kania
Gość: Michał Gramatyka
Data emisji: 19.12.2023
Godzina emisji: 7.33
REKLAMA
PR24/ka
REKLAMA