Usuwanie treści "nieprzystających do XXI wieku". Wiceminister edukacji o zmianach w szkołach
- Odchudzanie podstawy programowej to kwestie związane m.in. ze zbyt dużą liczbą przykładów, treściami, które są nieprzystające do XXI w., które są niepotrzebne w procesie edukacji. To także odchudzenie listy lektur, włączenie do kanonu więcej twórców z XXI w. - mówiła w Polskim Radiu 24 Paulina Piechna-Więckiewicz, wiceminister edukacji narodowej.
2024-02-13, 08:45
MEN rozpoczęło w poniedziałek prekonsultacje zmian w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Celem planowanych zmian jest ograniczenie obowiązkowego zakresu treści nauczania. Opinie można przesyłać do 19 lutego. Zawężona podstawa programowa ma obowiązywać od roku szkolnego 2024/2025.
Etap prekonsultacji
Paulina Piechna-Więckiewicz zwracała uwagę, że rozpoczęte prekonsultacje to nie jest jeszcze część właściwej procedury legislacyjnej. - Przez najbliższy tydzień można zgłaszać uwagi do materiału wypracowanego przez ekspertów. Dopiero to wraz z opiniami organizacji pozarządowych i kolejnych ekspertów zamieni się w projekty (…). Chodzi o to, by ta odchudzona podstawa programowa weszła w życie 1 września tego roku - przypominała.
"Chcemy uczniów uczyć, jak się uczyć"
- Tu nie chodzi o to, by wyjąć sprawy ważne dla edukacji, ale by usunąć rzeczy zbędne w procesie kształcenia (…). Chcemy, by uczniowie umieli znaleźć się w dzisiejszym świecie, by mogli porządnie przerobić materiał i wkraczać na kolejne etapy edukacji, także byśmy mogli uczniów uczyć, jak się uczyć, jak wykorzystywać zdobytą wiedzę (…). Mamy wielką wiedzę ogólną, która okazuje się nieprzystająca do współczesnego świata i rynku pracy, poruszania się w wyzwaniach, które nas czekają - zaznaczyła wiceminister, która zaznaczyła, że od września zniknie przedmiot historia i teraźniejszość w szkole będzie więcej programów o zdrowiu i nauczanie obywatelskie.
W rozporządzeniu w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego, nazywanym zwyczajowo podstawą programową, opisane jest to, co uczeń powinien umieć z danego przedmiotu po danym etapie edukacyjnym (każdy przedmiot opisany jest osobno). Programy nauczania i podręczniki muszą być zgodne z podstawą, a nauczyciel ma obowiązek realizacji wszystkich treści w niej zawartych.
REKLAMA
Posłuchaj
Ministerstwo podało też, że nowa, zawężona podstawa programowa będzie obowiązywać w okresie przejściowym od roku szkolnego 2024/2025. W tym czasie eksperci będą pracować nad kompleksową reformą programową. Całościowa, nowa podstawa programowa ma wejść w życie 2 lata później - od 1 września 2026/2027 w szkole podstawowej, od roku szkolnego 2028/2029 do szkół ponadpodstawowych.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka
Prowadząca: Małgorzata Naukowicz
REKLAMA
Gość: Paulina Piechna-Więckiewicz
Data emisji: 13.02.2024
Godzina emisji: 7.35
PR24/ka/wmkor
REKLAMA
Polecane
REKLAMA