Izba SN uchyliła uchwałę PKW. Barbara Dolniak: nie możemy mówić o prawidłowo wybranych sędziach
2025-01-22, 08:35
- Sądy mają być niezależne, a zasiadający w nich sędziowie niezawiśli, inaczej nie możemy mówić o prawidłowo funkcjonującym wymiarze sprawiedliwości czy Sądzie Najwyższym - mówiła w Polskim Radiu 24 Barbara Dolniak (Koalicja Obywatelska), komentując decyzję Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych ws. środków dla PiS.
Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego uchyliła uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej w sprawie odrzucenia sprawozdania finansowego Prawa i Sprawiedliwości. To kolejna zaskarżona przez PiS uchwała PKW. Poprzednią Izba także uchyliła.
Posłanka Koalicji Obywatelskiej Barbara Dolniak mówiła w Polskim Radiu 24, że nie jest zaskoczona tą decyzją. - Nikt niczego innego się nie spodziewał, nie spodziewał się innej decyzji. Po to PiS tak zmieniał ustawy o Sądzie Najwyższym, żeby mieć gwarancję, że zapadające decyzje w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej będą takiej, a nie innej treści - stwierdziła.
- Zarówno orzeczenie powiększonego składu Sądu Najwyższego, jak i orzeczenia trybunałów UE wyraźnie powiedziały, że wybrane zostały (do Izby Kontroli Nadzwyczajnej - przyp. red) na podstawie ustawy z grudnia 2017 r. osoby, które nie mają najważniejszego przymiotu, jeżeli chodzi o sędziego, czyli niezawisłości sędziowskiej, co powoduje, że nie możemy mówić o prawidłowo wybranych sędziach - dodała posłanka.
Posłuchaj
Projekt tzw. ustawy incydentalnej
Sejmowa komisja sprawiedliwości poparła we wtorek projekt tzw. ustawy incydentalnej wraz z poprawką klubu PSL-TD, która zakłada, że w kwestii ważności wyborów prezydenckich orzekać ma 15 najstarszych stażem w Sądzie Najwyższym sędziów z izb: Karnej, Cywilnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.
REKLAMA
Dolniak zauważała, że ustawa daje gwarancję, że rozstrzygać będą sędziowie, którzy mają największe doświadczenie w orzekaniu w SN i zostali wybrani z zachowaniem reguły niezawisłości sędziowskiej, co usunie wątpliwości związane z wydanymi przez nich orzeczeniami.
Zaskarżona uchwała została podjęta przez PKW 18 listopada. Odrzucenie sprawozdania finansowego oznaczało, że PiS mógł stracić prawo do subwencji na trzy lata. Zgodnie z kodeksem wyborczym, orzeczenie Sądu Najwyższego w tej sprawie jest ostateczne. Zostało jednak wydane przez izbę nieuznawaną przez rząd i koalicję rządową.
Poprzednia uchwała PKW, którą wcześniej uchyliła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, dotyczyła odrzucenia sprawozdania komitetu tej partii za wybory w 2023 roku. 30 grudnia ubiegłego roku PKW wydała uchwałę, w której z jednej strony wykonała postanowienie Izby, a z drugiej zaznaczyła, iż nie przesądza, czy jest ona sądem.
REKLAMA
***
Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka
Prowadzący: Roch Kowalski
Gość: Barbara Dolniak (Koalicja Obywatelska)
Data emisji: 22.01.2025
Godzina: 7.35
Źródło: Polskie Radio 24 / ka / kor
REKLAMA