more_horiz

J. Kowalski: D. Tusk powinien stanąć przed TS za kontrakt gazowy z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 08:00
- Gdyby nie zwycięstwo Zjednoczonej Prawicy i Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich 2015 roku, dalej, przez kolejne 30 lat, byśmy należeli do rosyjskiej strefy wpływów, jeżeli chodzi o gaz ziemny - powiedział w audycji "24 Pytania - Rozmowa Poranka" Janusz Kowalski, poseł elekt PiS. 
Audio
  • 5.11.2019, "24 Pytania-Rozmowa Poranka". Gość: poseł - elekt Janusz Kowalski (PiS)
Janusz Kowalski
Janusz KowalskiFoto: PR24/AK

Gość PR24 specjalizuje się w tematyce służb specjalnych oraz energetyce. W latach 2015-2016 był wiceprezesem zarządu PGNiG S.A., wcześniej przewodniczył Radzie Nadzorczej Gas-Trading S.A. W rozmowie z Dorotą Kanią odniósł się do ostatnio ujawnionych przypadków wrogiej aktywności szpiegowskiej na rzecz Polski. Omówił także sytuację w energetyce, zwłaszcza w zakresie uniezależnienia się polskiej gospodarki od gazu rosyjskiego.

Czytaj także:
Paweł Szefernaker 663.jpg
Paweł Szefernaker: dywersyfikację dostaw energii blokowało SLD

Wmawiano Polakom, że rosyjski gaz jest najtańszy

W odniesieniu do niekorzystnych dla polskiej racji stanu umów gazowych, m.in. tej z roku 2010, stwierdził, że "Donald Tusk nigdy nie sprzeciwił się Władimirowi Putinowi". - Gdyby nie zwycięstwo Zjednoczonej Prawicy i Andrzeja Dudy w 2015 roku, dalej, przez kolejne 30 lat, byśmy należeli do rosyjskiej strefy wpływu, jeżeli chodzi o gaz ziemny - przekonywał Janusz Kowalski. - Przez wiele lat wmawiano Polakom, że rosyjski gaz jest najtańszy - dodał. 

<<CZYTAJ TAKŻE>> Bezpieczeństwo energetyczne. Dywersyfikacja dostaw surowców to konieczność

Poseł PiS stwierdził ponadto, że za to, co działo się w obszarze relacji gospodarczych z Rosją przed rokiem 2015 i strat, które Polska wówczas poniosła, "Donald Tusk powinien stanąć przed Trybunałem Stanu za kontrakt gazowy z Rosją z 2010 roku. - W mojej ocenie Donald Tusk jest najbardziej prorosyjskim premierem III RP. To człowiek, który zdewastował całą politykę wschodnią Lecha Kaczyńskiego, PiS. Na szczęście odbudowaliśmy m.in. relacje z Republiką Litewską - powiedział Janusz Kowalski.

CZYTAJ TAKŻE: TAK POLSKIE SŁUŻBY ZATRZYMYWAŁY SZPIEGÓW >>>

Rosjanie aktywni w obszarze hybrydowym

W wyniku działań pionu kontrwywiadu Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w marcu br. wydalono z Polski wicekonsula Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej w Poznaniu. Pod koniec 2017 r. ABW objęła zakazem wjazdu na teren Polski i strefy Schengen trzech „ekspertów”, którzy kierowali rosyjskimi działaniami hybrydowymi w Europie. - Polska jako sojusznik USA jest narażona na agresywną infiltrację ze strony rosyjskich służb specjalnych. Rosjanie są aktywni w obszarze hybrydowym - pod płaszczykiem różnych ekspertów prowadzą działania wrogie w stosunku do Polski - stwierdził Janusz Kowalski.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadziła Dorota Kania.

Polskie Radio 24/tb/IAR

------------------------------------

Data emisji: 05.11.2019

Godzina emisji: 07.15

Zobacz także

Zobacz także