more_horiz

"Furiackie ataki na nas". Rzymkowski o negocjacjach z ZNP ws. podwyżek dla nauczycieli

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 08:05
- Rozmowa jest trudna, przede wszystkim ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego, bo tutaj mamy furiackie ataki na nas - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Tomasz Rzymkowski, wiceminister edukacji i nauki.

Tomasz Rzymkowski został zapytany w audycji "24 pytania - rozmowa poranka" o podniesienie uposażenia dla nauczycieli.

- Realna data to jest 1 stycznia 2022 roku, w związku z nową z ustawą budżetową. Jeżeli chodzi o konkrety, to w najbliższych tygodniach ta informacja zostanie podana - odpowiedział wiceminister.

szkoła klasa dzieci nauczyciel free shutterstock 1200.jpg
Ile przedszkoli, szkół i placówek oświatowych funkcjonuje w trybie stacjonarnym? MEiN podało nowe dane

Rozmowy ze związkami zawodowymi

Wiceszef resortu edukacji i nauki wyjaśnił, że szczegóły zostaną podane po konsultacjach ze związkami zawodowymi, jeżeli te będą chciały rozmawiać.

- Do tej pory, dialog ze związkami zawodowymi jest bardzo ograniczony - przyznał Tomasz Rzymkowski. - Jedynie sekcja oświatowa "Solidarności" zasiada do stołu z przedstawicielami Ministerstwa Edukacji i Nauki i próbuje debatować - podkreslił.

Posłuchaj
16:28 PR24_mp3 2021_09_20-07-06-25.mp3 Tomasz Rzymkowski o negocjacjach z ZNP i o nauczaniu w czasie pandemii COVID-19 (Polskie Radio 24 / 24 Pytania - Rozmowa Poranka)

Jak poinformował gość Mirosława Skowrona na antenie Polskiego Radia 24, inne związki zawodowe nie są zainteresowane rozmową z ministerstwem. Dodał, że zwykle podjęte próby debaty kończą się odmową zasiadania przy jednym stole.

- Rozmowa jest trudna, przede wszystkim ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego, bo tutaj mamy furiackie ataki na nas - przyznał wiceminister edukacji i nauki.

Czytaj także:

Przypomniał, że podczas senackiej komisji oświaty, na której wiceprzewodniczący ZNP grzmiał przeciwko programom MEiN, m.in. programowi Poznaj Polskę.

- Cieszy się on tak wielkim zainteresowaniem, że musieliśmy zdobyć dodatkowe pieniądze z Ministerstwa Finansów - poinformował.

Kierownictwo ZNP jest "lekko oderwane od rzeczywistości"

Jak powiedział Tomasz Rzymkowski, kierownictwo ZNP jest "lekko oderwane od rzeczywistości, również tej rzeczywistości płacowej".

- Ci państwo zarabiają z pewnością znacznie większe pieniądze niż nauczyciele - stwierdził.

pap Przemysław Czarnek 1200 (2).jpg
Ferie zimowe w czasie pandemii. Minister edukacji zapowiada zmiany

Szkoły w czasie pandemii

Tomasz Rzymkowski w Polskim Radiu 24 odniósł się także do powrotów dzieci do szkół.

- W ubiegłym tygodniu mieliśmy 3 szkoły, które pracowały zdalnie z racji koronawirusa, i ponad 100 szkół, w których zajęcia odbywały się hybrydowo - poinformował.

Wiceminister nauki i edukacji zaapelował o szczepienia.

- Tylko szczepienia pozwolą na normalne funkcjonowanie szkół - dodał.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: 24 pytania - rozmowa poranka

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: Tomasz Rzymkowski (wiceminister edukacji i nauki)

Data emisji: 20.09.2021

Godzina emisji: 7.06

bf

Zobacz także

Zobacz także