more_horiz

Polska czeka na środki z KPO. Ryszard Terlecki: ich blokowanie to rodzaj sankcji

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2022 08:45
- Strategia opozycji "im gorzej w Polsce, tym lepiej dla opozycji" jest kompromitująca, działania mające doprowadzić do tego, by pieniądze z KPO nie trafiły do kraju, to pewnego rodzaju występowanie przeciwko Polsce - mówił w Polskim Radiu 24 Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu (Prawo i Sprawiedliwość).

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w czwartek 2 czerwca do Polski przyjedzie szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Podczas wizyty ma ona podpisać wynegocjowane "kamienie milowe" Krajowego Planu Odbudowy.

Ryszard Terlecki odniósł się do wypowiedzi polityków opozycji, wzywających Komisję Europejską do zablokowania środków z KPO dla Polski. - Robi to nadzwyczajna kasta, grupa upolitycznionych prawników, robią to eurodeputowani PO i innych partii, zrobi to teraz prawdopodobnie Senat, który zbierze się i będzie pomstował, że Polska ma te pieniądze dostać - zaznaczył. 

- KPO to program wychodzenia z kryzysu ekonomicznego po pandemii, to program europejski. Państwa Europy te pieniądze w większości dostały. Ich blokowanie to rodzaj sankcji, które usiłują zastosować najsilniejsi w Brukseli, by doprowadzić do utrudnienia działania czy obalenia rządów prawicy w Polsce - ocenił wicemarszałek.

Gość audycji komentował również sytuację na krajowej scenie politycznej. - Nie planujemy wcześniejszych wyborów, ostatnie głosowania w kluczowych sprawach pokazały, że większość jest bezpieczna, mówienie o przyspieszonych wyborach jest nieuzasadnione - zaznaczył i dodał, że sobotnia konwencja PiS będzie początkiem letniej ofensywy, akcji spotkań z wyborcami.

Posłuchaj
12:28 PR24_mp3 2022_05_31-07-36-25.mp3 Ryszard Terlecki o środkach z KPO dla Polski (Polskie Radio 24 / 24 pytania - Rozmowa poranka)

Ryszard Terlecki mówił także o ostatnich działaniach Platformy Obywatelskiej. - Nie spodziewam się, żebyśmy podczas Campus Polska dowiedzieli się o czymś poważnym, podczas poprzedniego wydarzenia nie sformułowano tam żadnego poważnego programu, to słabość opozycji od dłuższego czasu - zauważył.

- Ofensywa Tuska w Polsce trwa od roku i nie przyniosła jakichś znaczących rezultatów poza tym, że Hołownia stracił znaczącą cześć potencjalnych wyborców, PO odzyskała poziom sondażowy z czasów, zanim rozpoczął on swoją akcję. Sukcesy Tuska na arenie krajowej są umiarkowane, nie widać było też aktywności międzynarodowej - mówił wicemarszałek Sejmu.

Czytaj także:

Zgodnie z zapowiedziami rządu wszystkie uzgodnienia dotyczące porozumienia w ramach KPO zostaną upublicznione w momencie formalnego zatwierdzenia dokumentu przez Brukselę. Chodzi między innymi o projekt zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym. Przewiduje on likwidację Izby Dyscyplinarnej i zastąpienie jej Izbą Odpowiedzialności Zawodowej.

W ramach Krajowego Planu Odbudowy Polska ma do dyspozycji około 76 miliardów euro.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadzący: Dorota Kania

Gość: Ryszard Terlecki

Data emisji: 31.05.2022

Godzina emisji: 7.36

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także