more_horiz

Spór o Izbę Dyscyplinarną. Aleksandra Rybińska: negocjacje ws. KPO środkiem nacisku na Polskę

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2022 15:45
- Pytanie, czy można tu osiągnąć kompromis. Komisja Europejska może się zadowolić likwidacją Izby Dyscyplinarnej, ale też uznać, że to za mało i te negocjacje będą trwały - mówiła w Polskim Radiu 24 Aleksandra Rybińska (tygodnik "Sieci").
Krajowy Plan Odbudowy nie został nadal formalnie zaakceptowany; kiedy się to stanie, będzie to przesłanką do wypłaty środków - powiedział we wtorek wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.
Krajowy Plan Odbudowy nie został nadal formalnie zaakceptowany; kiedy się to stanie, będzie to przesłanką do wypłaty środków - powiedział we wtorek wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.Foto: shutterstock.com/VanderWolf Images

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w czwartek 2 czerwca do Polski przyjedzie szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Podczas wizyty ma ona podpisać wynegocjowane "kamienie milowe" Krajowego Planu Odbudowy.

Aleksandra Rybińska odniosła się do wizyty szefowej Komisji Europejskiej. - Wydaje się, ze jeśli KPO nie miałby zostać odblokowany, to Ursula von der Leyen nie przyjeżdżałaby do Polski, ale nie ma tu stuprocentowej pewności - zaznaczyła.

- Wszystko zależy od tego, jaki sygnał chce wysłać Komisja Europejska, czy docenia, przynajmniej retorycznie, starania Warszawy, to, co Polska robi w sprawie Ukrainy, i chce to w jakiś sposób wynagrodzić, czy jednak KPO nie odblokuje. Pojawia się pytanie, co jest w interesie KE, czy chce wyjść z tego sporu z twarzą. Z jednej strony chciałaby wysłać pozytywny sygnał w stronę Polski w związku z tym, co dzieje się na Ukrainie, z drugiej nie chce stworzyć wrażenia, że ugięła się i zrezygnowała z walki po praworządność, którą wpisała sobie na sztandary - dodała.

Gość audycji zauważyła, że negocjacje ws. KPO są środkiem nacisku na Polskę. - Im dłużej będą trwały, im częściej Polska ogłasza, że to już jest rozwiązane, tym większa jest presja - powiedziała.

Komentując kwestię środków z UE przeznaczonych na pomoc dla uchodźców z Ukrainy, Aleksandra Rybińska zauważyła, że Polska powinna otrzymać pomoc z UE, biorąc pod uwagę, ilu przyjęła uchodźców. - To znacząco więcej niż przybyło w 2015 r. do całej Europy. To kwestia pewnej solidarności UE z Polską w sytuacji kryzysowej - zaznaczyła.

Posłuchaj
23:18 PR24_mp3 2022_05_31-13-06-57.mp3 Aleksandra Rybińska o środkach z KPO dla Polski (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Zgodnie z zapowiedziami rządu wszystkie uzgodnienia dotyczące porozumienia w ramach KPO zostaną upublicznione w momencie formalnego zatwierdzenia dokumentu przez Brukselę. Chodzi między innymi o projekt zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym. Przewiduje on likwidację Izby Dyscyplinarnej i zastąpienie jej Izbą Odpowiedzialności Zawodowej. 

W ramach Krajowego Planu Odbudowy Polska ma do dyspozycji około 76 miliardów euro.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Aleksandra Rybińska

Data emisji: 31.05.2022

Godzina emisji: 13.06

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także