more_horiz

Marcin Kierwiński: brak jest systemowego podejścia rządu do kryzysu

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2022 09:05
- Podstawowym problemem jest inflacja, nic nie daje podstaw do wierzenia, że za rządów PiS będzie się ona zmniejszać, mamy cały czas rozwiązania doraźne, a nie systemowe, które jeśli nawet pomagają w jakimś procencie Polakom, to nie rozwiązują problemu - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Kierwiński (Platforma Obywatelska).

Marcin Kierwiński komentował propozycje wprowadzenia nowych rozwiązań wsparcia dla gospodarstw domowych i innych podmiotów, korzystających z ogrzewania innym paliwem niż węgiel. Jak zaznaczył, to, co zostało dotychczas zaproponowane, jest niewystarczające i w efekcie dzieli Polaków na tych, którzy będą mieli wsparcie państwa w tej trudnej sytuacji, oraz pozbawionych pomocy.

- Dotykamy ważnego problemu - systemowego podejścia do kryzysu, który został wygenerowany w znacznej mierze przez PiS. Wolałbym, żeby rząd wygenerował systemowe rozwiązania i przedstawił uczciwie i rzetelnie, jak wygląda sytuacja, jakie są realne zagrożenia. Chciałbym, żeby było przedstawione całościowe rozwiązanie wspomagające dla ludzi, którzy są w trudnej sytuacji. Jeżeli go nie ma, potrzebna jest doraźna pomoc wszystkim, którzy bankrutują ze względu na wysoką inflację, ceny energii, wysokość rat kredytowych - stwierdził.

- Nie ma systemowego podejścia PiS do pomocy Polakom, takie systemowe podejście to zaproponowanie pakietu, który pomagałby walczyć z inflacją, pomagałby rozwiązać problem na rynku energii, tego cały czas nie mamy - stwierdził i podkreślał, że brakuje systemowego podejście rządu PiS do pomocy Polakom. 

Jak przypominał gość audycji, poziom inflacji sięga 15 proc. - To nie opozycja, ale Glapiński i Morawiecki mówili, że inflacja to problem przejściowy, że na początku roku będzie spadać. To mówili politycy PiS i muszą wziąć odpowiedzialność za te słowa. Dlatego dziś oczekuję od nich realnych działań, a tych działań nie ma - powiedział.

Marcin Kierwiński przypominał o środkach z Unii Europejskiej. - W czasach kryzysu i wojny gdzieś za rogiem leżą gigantyczne pieniądze z KPO, które mogą pomóc Polakom przejść przez te trudne czasy, a rząd nie potrafi po nie sięgnąć - stwierdził.

Posłuchaj

12:29 PR24_mp3 2022_08_09-07-35-39.mp3 Marcin Kierwiński o walce z inflacją (Polskie Radio 24 / 24 Pytania - Rozmowa Poranka)

Czytaj także:

Więcej w zapisie rozmowy.

* * *

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadzący: Eliza Olczyk

Gość: Marcin Kierwiński

Data emisji: 09.08.2022

Godzina emisji: 7.35

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także