more_horiz

Rozbieżne zdania unijnych polityków ws. polskiego KPO. Rzońca: nasz kraj to temat zastępczy

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2022 08:17
- Pani von der Leyen potwierdza, że Polska przygotowała dobry plan odbudowy, a pan Reynders i pani Jourova mówią, że Polacy nie spełnili kamieni milowych. Trwa ciuciubabka. Nie wiadomo, jak ona się skończy - mówił w Polskim Radiu 24 Bogdan Rzońca (europoseł PiS). 
Bogdan Rzońca
Bogdan RzońcaFoto: PR24/RB

Komisja Europejska podpisała umowy z Polską dotyczące finansowania z Funduszu Odbudowy. Rzecznik KE poinformowała, że trzeba jeszcze podpisać porozumienia operacyjne. Wówczas będziemy mogli złożyć pierwszy wniosek o płatność. UE wskazała jednak dwa warunki - kamienie milowe. Pierwszy to sądownictwo, drugi - wsparcie krajów w zakresie zwalczania nadużyć finansowych.

Z kolei w rozmowie z polskim mediami komisarz do spraw wymiaru sprawiedliwości Didier Reynders przyznał, że te umowy niewiele zmienią.

Do tematu odniósł się Bogdan Rzońca, europoseł z ramienia PiS. - Pan Reynders to jest ten komisarz, który sam miał ogromne kłopoty z prawem, kiedy funkcjonował w polityce belgijskiej. Wobec tego dzisiaj może mówić różne rzeczy dlatego, że moim zdaniem jest on oddelegowany do dyskusji zastępczej w Unii Europejskiej - ocenił. 

W ocenie polityka podpisanie umów jest istotne z technicznego punktu widzenia. - Bez tych umów nie można byłoby przesyłać pieniędzy ani składać wniosków. Można powiedzieć, że jest to ścieżka techniczna, administracyjna do pozyskania tych pieniędzy - wyjaśnił.

- Nie ma woli politycznej, żeby Polsce dać te pieniądze, bo tematem w UE musi być Polska, która przeżywa ogromny kryzys ekonomiczny - przyznał gość audycji.  

Więcej w nagraniu.


Posłuchaj
13:52 PR24_mp3 2022_09_22-07-08-40.mp3 Bogdan Rzońca o sprawie polskiego KPO ("24 pytania - rozmowa poranka")

 

***

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadzący: Stanisław Janecki 

Gość: Bogdan Rzońca (europoseł PiS)

Data emisji: 22.09.2022

Godzina emisji: 07.08

kmp

Zobacz także

Zobacz także