more_horiz
Wiadomości

Środki z KPO dla Polski. Jest ważne porozumienie z KE

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2022 11:43
- Komisja Europejska podpisała umowy z Polską dotyczące finansowania z Funduszu Odbudowy - poinformowała rzecznik KE Veerle Nuyts. Podkreśliła, że należy jeszcze podpisać porozumienia operacyjne.
KE potwierdziła podpisanie umowy z Polską dotyczące finansowania z Funduszu Odbudowy
KE potwierdziła podpisanie umowy z Polską dotyczące finansowania z Funduszu OdbudowyFoto: PAP/Marcin Obara

- Umowa Finansowania i Umowa Pożyczki pomiędzy Komisją a władzami polskimi zostały już sfinalizowane i weszły w życie. Są to niektóre z dokumentów prawnych, które muszą być podpisane w celu wykorzystania środków Funduszu Odbudowy i umożliwienia ich wydatkowania. Inne dokumenty, które wymagają podpisania, to Ustalenia Operacyjne. To umowa dwustronna o charakterze technicznym między zainteresowanym państwem członkowskim a Komisją, w której określa się dowody potrzebne do wykazania, że poszczególne etapy i cele zostały osiągnięte oraz w jaki sposób będziemy angażować się i współpracować z każdym państwem członkowskim w celu monitorowania realizacja każdego planu - oświadczyła Nuyts.

Pierwszy wniosek o płatność

Jak zaznaczyła, po podpisaniu tych dokumentów państwa członkowskie mogą złożyć swój pierwszy wniosek o płatność, pod warunkiem, że spełniły odpowiednie etapy i cele.

- W przypadku Polski obejmuje to kamienie milowe związane ze wzmocnieniem niektórych aspektów niezależności polskiego sądownictwa oraz wykorzystaniem Arachne, narzędzia informatycznego wspierającego państwa członkowskie w ich działaniach w zakresie zwalczania nadużyć finansowych. Bez spełnienia tych kamieni milowych żadna płatność nie jest możliwa - podsumowała rzeczniczka KE.

W czerwcu Komisja Europejska przyjęła polski Krajowy Plan Odbudowy (KPO). Ta decyzja otworzyła drogę do zatwierdzenia tego dokumentu również przez Radę UE, co było warunkiem wypłaty Polsce środków z Funduszu Odbudowy. Pieniądze jak dotąd nie zostały wypłacone. 

Czytaj także:

Zobacz także: Janusz Wojciechowski w "Salonie politycznym Trójki"

es

Zobacz także

Zobacz także