more_horiz

Zamrożenie cen energii dla części branż. Olga Semeniuk: każdą nową pomoc musi zatwierdzić KE

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 08:45
- Branże objęte naszymi rozwiązaniami są wpisane jako strategiczne w ramach programu Komisji Europejskiej - powiedziała w Polskim Radiu 24 Olga Semeniuk z Prawa i Sprawiedliwości. Dodała, że pomoc skierowana do innych sektorów musi zostać zatwierdzona przez KE. Gościem audycji "Dwie strony" był także Jarosław Sachajko z Kukiz'15.

Rząd przedstawił rozwiązania w ramach Tarczy Solidarnościowej. - Gospodarstwa domowe zużywające mniej niż 2000 kWh rocznie będą miały gwarantowaną cenę energii elektrycznej - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Rodziny z osobami niepełnosprawnymi, duże rodziny i gospodarstwa rolne mogą jednak liczyć na wyższy próg zużycia energii elektrycznej. Podobne rozwiązania są skierowane także do przedsiębiorstw z wybranych sektorów. 

Pomoc dla przedsiębiorców

Jarosław Sachajko powiedział w Polskim Radiu 24, że obecny trudna sytuacja wymaga skierowania pomocy dla przedsiębiorców. - Budżet nie jest z gumy i musimy patrzeć na wiele czynników jak np. bezrobocie. Dzisiaj mamy dwa razy większy budżet, niż był za czasów PO. Pieniądze są m.in. dzięki polskim przedsiębiorcom, którym powinniśmy w tej chwili pomóc - powiedział.

- Naszym kolejnym pomysłem jest dobrowolny ZUS. To rozwiązanie powinno zostać wprowadzone przynajmniej na najbliższe dwa lata - dodał.

Olga Semeniuk odniosła się do rozwiązań dotyczących zamrożenia cen energii. - Zamrożenie cen energii jest pomocą, którą chcemy kierować do gospodarstw domowych. To jest mediana, która wychodzi z obliczeń i analiz, które przez ostatnie dni prowadziliśmy. Dodatkowo poza zamrożeniem cen dla gospodarstw domowych, takie rozwiązanie jest też dla firm - wskazała.

- Branże objęte naszymi rozwiązaniami są wpisane jako strategiczne w ramach programu Komisji Europejskiej. Każda dodatkowa pomoc finansowa na innych obszarach, musi być potwierdzona przez KE - podkreśliła.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Posłuchaj
21:57 PR24_mp3 2022_09_16-08-08-25.mp3 Olga Semeniuk i Jarosław Sachajko m.in. o pomocy dla przedsiębiorców (Dwie strony)

* * *

Audycja: Dwie strony

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Goście: Jarosław Sachajko (Kukiz '15), Olga Semeniuk (Prawo i Sprawiedliwość)

Data emisji: 16.09.2022

Godzina emisji: 8.08

dz

Zobacz także

Zobacz także