more_horiz

Nowelizacja ustawy o SN. Barbara Dolniak: chcemy ją uchwalić, opozycja jest gotowa do współpracy

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2022 08:30
- Cieszy mnie, że rządzący w końcu uznali, iż temat jest tak poważny, że trzeba usiąść i rozmawiać. Mam nadzieję, że tym razem jest to rzeczywiście zaproszenie do dyskusji. Wszystkie kluby i koła opozycyjne wczoraj na konferencji prasowej poprzez swoich przedstawicieli zapowiedziały pełną gotowość do współpracy - powiedziała w Polskim Radiu 24 Barbara Dolniak z Koalicji Obywatelskiej.

We wtorek do Sejmu trafił projekt ustawy wprowadzający zmiany w organizacji sądownictwa. Zakłada on, że sprawami odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów Sądu Najwyższego oraz sądów powszechnych i wojskowych miałby zająć się Naczelny Sąd Administracyjny, Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN zaś przyglądałaby się pracy adwokatów i radców prawnych.

Druga zmiana to doprecyzowanie zastosowania testu niezależności - tak, by mógł być stosowany również przez składy sędziowskie, ale i by za stosowanie testu niezależności lub ewentualne wykorzystanie innych ścieżek ustalania statusu sędziego nie groziła odpowiedzialność dyscyplinarna.

- Cieszy mnie, że rządzący w końcu uznali, iż temat jest tak poważny, że trzeba usiąść i rozmawiać. Mam nadzieję, że tym razem jest to rzeczywiście zaproszenie do rozmowy, do dyskusji. A my wyraziliśmy ją w sposób jednoznaczny. Wszystkie kluby i koła opozycyjne wczoraj na konferencji prasowej poprzez swoich przedstawicieli zapowiedziały pełną gotowość do współpracy - podkreśliła Barbara Dolniak. .

- Zapowiedziano także składanie poprawek do tego projektu. Z jednej strony chodzi o to, by projekt ustawy, który ma uruchomić potężne środki dla Polski, był zgodny z naszą konstytucją, był zgodny z prawem, a z drugiej strony, aby był tak napisany, żeby stanowił faktyczne wykonanie kamieni milowych. Bo rozmowa dla samej rozmowy nie ma najmniejszego sensu. Jesteśmy gotowi do dyskusji - dodała polityk.

Wprowadzenie zmian w sądownictwie to jeden z kamieni milowych, od realizacji którego Komisja Europejska uzależnia wypłatę Polsce środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy. 

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
10:30 PR24 2022_12_15-07-37-47.mp3 Barbara Dolniak o nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym (24 pytania - Rozmowa poranka) 

* * *

Audycja: "24 pytania - Rozmowa poranka"
Prowadzi: Stanisław Janecki
Gość: Barbara Dolniak (Koalicja Obywatelska) 
Data emisji: 15.12.2022
Godzina emisji: 7.35

bartos/kor

Zobacz także

Zobacz także