more_horiz
Wiadomości

Reorganizacja sądownictwa. Szynkowski vel Sęk: nasze propozycje spotkały się z aprobatą KE

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2022 21:01
Minister do spraw europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział, że propozycja strony polskiej, żeby sprawami dyscyplinarnymi sędziów zajmował się Naczelny Sąd Administracyjny spotkała się z aprobatą Komisji Europejskiej.
S. Szynkowski vel Sek: propozycja, żeby sprawami dyscyplinarnymi sędziów zajmował się NSA spotkała się z aprobatą KE
S. Szynkowski vel Sek: propozycja, żeby sprawami dyscyplinarnymi sędziów zajmował się NSA spotkała się z aprobatą KEFoto: symbiot/shutterstock

Minister mówił w TVP Info, że dzięki temu rozwiązaniu sprawy dotyczące sędziów będzie rozstrzygał sąd nie budzący zastrzeżeń Komisji Europejskiej.

- Te rozwiązania zaproponowane w ustawie zyskały aprobatę Komisji Europejskiej i nie zgłaszano do niego żadnych zastrzeżeń. Właśnie dlatego m.in. zgłaszamy takie rozwiązania chcemy, żeby wypełniały one kamienia milowego wymiaru sprawiedliwości

Pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o sądownictwie odbędzie się jutro.

Reforma sądownictwa

We wtorek do Sejmu trafił projekt ustawy wprowadzający zmiany w organizacji sądownictwa. Zakłada on, że sprawami odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów Sądu Najwyższego oraz sądów powszechnych i wojskowych miałby zająć się Naczelny Sąd Administracyjny, Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN zaś przyglądałaby się pracy adwokatów i radców prawnych.

Druga zmiana to doprecyzowanie zastosowania testu niezależności - tak, by mógł być stosowany również przez składy sędziowskie, ale i by za stosowanie testu niezależności lub ewentualne wykorzystanie innych ścieżek ustalania statusu sędziego nie groziła odpowiedzialność dyscyplinarna.

Posłuchaj
00:15 12101212_1.mp3 S. Szynkowski vel Sek: propozycja, żeby sprawami dyscyplinarnymi sędziów zajmował się NSA spotkała się z aprobatą KE (IAR)

 

Czytaj również

dz/IAR

Zobacz także

Zobacz także