more_horiz

Polityka UE a gospodarka leśna. Poseł PSL: posiadanie państwowych lasów czyni nas w Europie wyjątkiem

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2023 09:30
Według projektu unijnej komisji około 30 proc. powierzchni lasów w każdym kraju UE ma zostać objęte ochroną. - To nie jest tak, że polityka europejska nie wpływa na państwa członkowskie i na gospodarkę leśną. Choć my jesteśmy tutaj z kilkoma krajami wyjątkiem, że mamy lasy państwowe - duży segment lasów, które są własnością państwa - i to jest w dobry sposób zarządzane - skomentował na antenie w Polskiego Radia 24 Andrzej Grzyb (PSL). 
Polityka UE a gospodarka leśna
Polityka UE a gospodarka leśnaFoto: PR24/RB

Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Parlamentu Europejskiego przyjęła opinię, która jest wstępem do rezolucji na temat zmiany traktatów i wyłączenia z kompetencji państw członkowskich m.in. gospodarki leśnej, części gospodarki wodnej oraz gospodarki przestrzennej.

O unijną politykę w tym zakresie został zapytany na antenie Polskiego Radia 24 Andrzej Grzyb z PSL. Jak wskazał, "lasy w całej Unii Europejskiej zachowują około 60 procent bioróżnorodności". - To jest niezmiernie ważny rezerwuar tego, co nazywamy różnorodnością gatunkową zarówno roślin, jak i zwierząt - powiedział.

Gość audycji odniósł się też do strategii leśnej Unii Europejskiej. Jak zaznaczył, dokument ten jest odnawiany co kilka lat. Dodał, że w tym zakresie, między innymi za pośrednictwem reprezentacji Lasów Państwowych w organizacji Europe Forest, nasz kraj ma możliwość wpływania na niektóre aspekty, które się ściśle łączą z funkcjonowaniem lasów. - Ja współpracowałem, będąc w Parlamencie Europejskim, z tą organizacją, a także z przedstawicielami administracji Lasów Państwowych, którzy byli tam obecni - powiedział.

Polityka UE a gospodarka leśna

Polityk wskazał ponadto, że na terenie państwowych lasów występują między innymi obszary Natura 2000, które są objęte specjalnymi regulacjami. - One dotyczą na przykład terenów wodonośnych, bagnistych. Ochrona torfowisk i kwestie bioróżnorodności są jednymi z podstawowych zadań - zaznaczył.

- To nie jest tak, że polityka europejska nie wpływa również na państwa członkowskie oraz na prowadzone działania w zakresie gospodarki leśnej. Choć my jesteśmy tutaj z kilkoma krajami członkowskimi pewnym wyjątkiem, że mamy lasy państwowe - duży segment lasów, które są własnością państwa, i to jest w dobry sposób zarządzane - skomentował gość audycji.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
12:08 PR24_mp3 2023_02_02-07-37-08.mp3 Andrzej Grzyb o unijnej polityce w zakresie gospodarki leśnej ("24 pytania - Rozmowa poranka"/Polskie Radio 24) 

* * *

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadzący: Stanisław Janecki

Gość: Andrzej Grzyb (PSL)

Data emisji: 2.02.2023 r.

Godzina emisji: 7.35

ng/PR24/kor

Zobacz także

Zobacz także