more_horiz

Wiceszef MSZ: Niemcy zakładają, że temat reparacji zniknie, jeśli opozycja wygra w Polsce wybory

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2023 07:50
- Niemiecki MSZ w sprawie reparacji przyjął taktykę przeczekania do wyborów parlamentarnych w Polsce. Jeśli wygrałaby je opozycja, to Niemcy zakładają, że temat reparacji zniknie. Jeśli wygra PiS, podejmą rozmowy - podkreślił w Polskim Radiu 24 wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

Polska zabiega o reparacje od Niemiec za straty poniesione w czasie II wojny światowej. Powstał raport na ten temat, a polscy politycy odbywają w tej sprawie wiele spotkań.

Zdaniem gościa PR24 "w Niemczech obowiązuje zmowa milczenia w sprawie reparacji". - Ale publikacja raportu uświadomiła Niemcom, że nie pozbędą się tego tematu w relacjach z Polską - podkreślił Arkadiusz Mularczyk.

"Celem jest zmiana doktryny niemieckiej"

- Rozpoczęliśmy pewien proces. Naszym celem jest zmiana doktryny niemieckiej, która obowiązuje od kilkudziesięciu lat, a w świetle której Niemcy już się rozliczyły ze wszystkimi w sprawie II wojny światowej - dodał wiceszef MSZ.

Jak zaznaczył, "niektórzy niemieccy politycy nieoficjalnie przyznają, że Polska ma rację w sprawie reparacji". - Ale nikt nie chce tego powiedzieć oficjalnie. Raport w języku niemieckim będzie szeroko kolportowany, zwłaszcza wśród niemieckich elit - powiedział.

Według niego "niemiecki MSZ przyjął taktykę przeczekania do wyborów parlamentarnych w Polsce". - Jeśli wygrałaby je opozycja, to Niemcy zakładają, że temat reparacji zniknie. Jeśli wygra PiS, podejmą rozmowy - podkreślił gość PR24.

- Moim celem jest doprowadzenie w ciągu najbliższych miesięcy do poważnych rozmów. Podejmiemy bardzo szerokie działania informacyjne w Europie i na świecie, aby zmusić Niemców do rozmów w sprawie reparacji jeszcze w tym roku - podsumował.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
16:02 PR24 2023_03_30-07-07-52.mp3 Arkadiusz Mularczyk o reparacjach od Niemiec (24 pytania - Rozmowa poranka) 

***

Tytuł audycji: "24 pytania - Rozmowa poranka"
Prowadził: Stanisław Janecki
Gość: Arkadiusz Mularczyk (wiceszef MSZ)
Data emisji: 30.03.2023
Godzina emisji: 7.06

bartos

Zobacz także

Zobacz także