"Jeżeli któryś z sędziów nie chce orzekać, to może złożyć rezygnację". Mosiński o zmianach w TK

2023-05-24, 09:12

"Jeżeli któryś z sędziów nie chce orzekać, to może złożyć rezygnację". Mosiński o zmianach w TK
Jan Mosiński . Foto: PR24

- Sytuacja, gdy część sędziów w Trybunale Konstytucyjnym odmawia orzekania, jest niedopuszczalna i wymaga interwencji ustawodawcy, stąd pomysł, aby zmienić liczbę sędziów koniecznych do orzekania, tak by można było procedować ważne dla państwa sprawy - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Mosiński (Prawo i Sprawiedliwość)

Wczoraj sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka pozytywnie zaopiniowała projekt nowelizacji ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym. Regulacja przygotowana przez posłów PiS przewiduje zmniejszenie minimalnej liczebności Zgromadzenia Ogólnego Trybunału Konstytucyjnego z 2/3 liczby sędziów do 9. Zmniejsza także pełen skład Trybunału z 11 sędziów do 9.

Jan Mosiński komentował propozycje zmian. - Trybunał Konstytucyjny jest bardzo ważnym organem orzekającym o zgodności ustaw z konstytucją, nie możemy sobie pozwolić na to, by Trybunał nie pracował. Każdy z nas ma swoje prawa i obowiązki, to dotyczy również sędziów Trybunału, jeżeli ktoś nie chce orzekać, to zawsze ma możliwość złożenia rezygnacji - stwierdził poseł. 

"Trybunał powinien sprawnie orzekać i pracować"

Gość audycji odniósł się do opinii, że Trybunał może być instrumentem politycznych rozgrywek wewnątrz Zjednoczonej Prawicy. - Polacy patrzą na Trybunał jako instytucję, która powinna sprawnie orzekać i pracować, tutaj każdy z nas powinien tak postrzegać pracę Trybunału, ale i samego siebie jako polityka, mamy służyć społeczeństwu i intensywnie pracować, a spory prowadzić w kuluarach - dodał gość audycji. 

Posłuchaj

Jan Mosiński o zmianach w Trybunale Konstytucyjnym (Polskie Radio 24 / 24 Pytania - Rozmowa Poranka) 19:18
+
Dodaj do playlisty

Proponowana ustawa - jak zapisano w uzasadnieniu - ma umożliwić szybsze rozpoznanie spraw o kluczowej wadze i tym samym zapewnić ciągłość działania Trybunału w sytuacjach, gdy zebranie odpowiedniej liczby sędziów będzie utrudnione lub obiektywnie niemożliwe. Chodzi m.in. o przypadek, gdy miejsca te pozostaną nieobsadzone albo w razie długotrwałej choroby sędziego lub sędziów. Celem ustawy jest również uniemożliwienie ewentualnych celowych obstrukcji, które - jak tłumaczą autorzy - mogą być destrukcyjne zarówno z perspektywy samej instytucji, jak i całej Rzeczypospolitej. 

Drugie czytanie projektu odbędzie się prawdopodobnie na rozpoczynającym się dzisiaj posiedzeniu Sejmu.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: Jan Mosiński 

Data emisji: 24.05.2023

Godzina emisji: 7.06

PR24/ka

Polecane

Wróć do strony głównej