more_horiz

Tajemniczy koszt obietnic Koalicji Obywatelskiej. Poseł PO kluczy ws. konkretnej kwoty

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2023 08:45
- Jeżeli Koalicja Obywatelska wygra wybory, weźmiemy pieniądze z UE, odciążymy polski budżet, zostanie więcej pieniędzy na wydatki krajowe i w ten sposób zrealizujemy nasze 100 konkretów - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Mariusz Witczak (Platforma Obywatelska). Konkretna kwota obietnic wyborczych partii, pozostaje jednak nieznana. 

W sobotę w Tarnowie odbyła się konwencja Koalicji Obywatelskiej "100 konkretów na 100 dni", podczas której przedstawiono najważniejsze kwestie, którymi KO chce się zająć, jeśli stworzy rząd; wśród nich są m.in. podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł, zwolnienie z podatku dochodowego emerytów ze świadczeniem do 5 tys. zł miesięcznie, liberalizacja prawa do aborcji, program in vitro.

Mariusz Witczak był pytany o koszt realizacji obietnic wyborczych Platformy Obywatelskiej, nie potrafił jednak podać konkretnej kwoty, potrzebnej na ich realizację. Jak stwierdził "wszystkie szczegóły rozliczymy w stu dniach".

Jak dodał, kluczowe są tu fundusze unijne. - Przede wszystkim wykorzystamy pieniądze z KPO, których obecny rząd nie jest władny wziąć, bo to jest nieudolna władza, dwieście miliardów złotych leży na stole (…). Jeżeli weźmiemy te pienieniach z budżetu unijnego, to siłą rzeczy polski budżet zostanie odciążony i będziemy mieli dużo więcej pieniędzy na wszystkie wydatki, o których mówimy - stwierdził.

- Dziś, gdy nie mamy środków z KPO i zagrożone są fundusze strukturalne i inne środki UE - bo one też są powiązane z mechanizmami praworządności - musimy wszystkie inwestycje obsługiwać z budżetu państwa - wyjaśniał poseł.

Czytaj także w tvp.info: Saryusz-Wolski: Donald Tusk opowiada bzdury o pieniądzach z KPO

Posłuchaj
14:09 _PR24_AAC 2023_09_13-07-33-54.mp3 Mariusz Witczak o realizacji obietnic wyborczych Platformy Obywatelskiej

Czytaj także w i.pl: Kto nie otrzymał środków z Funduszu Odbudowy? KE udostępniła dane

Do kwestii pieniędzy z KPO odniósł się szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. - Składam tu, w Sopocie, uroczyste przyrzeczenie, że dzień po wyborach pojadę i odblokuję pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy i wszyscy to odczujemy - powiedział w niedzielę w Sopocie przewodniczący PO. Tusk dodał, że obecnie Polska jest jedynym krajem w UE, "do którego ani jedno euro, ani jedna złotówka z tych pieniędzy nie trafiły".

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadzący: Krzysztof Świątek

Gość: Mariusz Witczak

Data emisji: 13.09.2023

Godzina emisji: 7.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także